Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Balsam, mleczko i masło - Czym się różnią te kosmetyki?

2020-04-08
Balsam, mleczko i masło - Czym się różnią te kosmetyki?

Kupując kosmetyki do pielęgnacji ciała w drogeriach, można spotkać się z trzema głównymi produktami - balsamem, mleczkiem oraz masłem do ciała. Często są one stosowane zamiennie, ponieważ mało kto wie, czym się one od siebie różnią i do jakiego rodzaju skóry są przeznaczone. Wybór nie powinien być uzależniony od konsystencji, wyglądu czy też zapachu produktu ale od właściwości, które go cechują.

Masło do ciała

Masło do ciała posiada najgęstszą konsystencję z wymienionych produktów do pielęgnacji ciała oraz najbogatszy skład. Substancje odżywcze zwierające się w kosmetyku wnikają do najgłębszych warstw skóry, intensywnie ją nawilżając i regenerując. Bardzo gęsta konsystencja produktu, sprawia iż utrzymuje się on na skórze nawet do kilkunastu godzin. Wymienione właściwości masła do ciała sprawiają, iż jest ono szczególnie polecane do pielęgnacji skóry suchej i problemowej, które wymagają mocnego nawilżenia i regeneracji. W przypadku skóry normalnej kosmetyk świetnie sprawdza się w okresach, w których ciało jest szczególnie narażone na przesuszanie się. Stąd też poleca się jego stosowanie w okresie zimowym, w którym skóra jest narażona na przesuszanie się w wyniku mrozów oraz w okresie letnim, kiedy jest ona narażona na oddziaływanie szkodliwych promieni słonecznych.

Poza właściwościami odżywczymi, zaletą masła do ciała jest również intensywny zapach. Po nałożeniu kosmetyku na skórę utrzymuje się on nawet przez parę godzin. W przypadku balsamu do ciała, czy mleczka zapach znika zazwyczaj już po upłynięciu około godziny.

Minusem stosowania masła do ciała jest jego niska wydajność oraz fakt, iż pozostawia na skórze tłustą powłokę. Produkt ten starczy na znacznie krótszy okres czasu, niż balsam czy mleczko do ciała o tej samej objętości.

Ze względu na pozostawianie tłustej powłoki na skórze, produkt ten powinno się stosować raczej na noc. Wtedy nie wywoła uczucia dyskomfortu w ciągu dnia, nie zabrudzi ubrań, a przy tym w pełni wchłonie się w skórę, dostarczając jej maksimum odżywienia i nawilżenia.

Balsam do ciała

Balsamy są jednym z najczęściej wybieranych produktów do pielęgnacji ciała. W porównaniu do maseł posiadają lżejszą konsystencję i niestety również są uboższe w składniki odżywcze. Substancje, z których kosmetyk się składa, nie odżywiają tak głębokich warstw skóry, jak masło. Docierają one jedynie do warstwy rogowej naskórka, przez co są one mniej skuteczne. W porównaniu jednak z masłem, balsam jest znacznie wydajniejszy i starczy na dłuższy okres czasu.

Ponadto bardzo ważną zaletą balsamów do ciała jest fakt, iż bardzo szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej powłoki na skórze. Wymienione właściwości sprawiają, iż tego typu kosmetyki sprawdzają się przede wszystkim w pielęgnacji skóry normalnej, a także ze skłonnościami do przetłuszczania się. Skóra normalna nie potrzebuje aż tak głębokiego odżywienia i regeneracji, jak skóra sucha. Z kolei w przypadku skóry tłustej nie jest wręcz wskazane używanie kosmetyków o gęstej, ciężkiej konsystencji, która dodatkowo mogłaby obciążyć skórę. Tego rodzaju kosmetyki mogą sprawdzić się również przy pielęgnacji skóry suchej w ciągu dnia. Nie nawilżą skóry, tak intensywnie jak masło do ciała ale również nie pozostawią na niej tłustej powłoki, z którą można czuć się po prostu niekomfortowo.

Aktualnie na rynku poza tradycyjnymi balsamami dostępne są również produkty specjalistyczne przeznaczone do stosowania przez osoby z konkretnymi problemami skóry. W zależności od problemu, w drogeriach można dostać balsamy nawilżające, regenerujące, ujędrniające (zapewniające skórze elastyczność), antycellulitowe oraz brązujące zapewniające skórze atrakcyjny wygląd latem. Dzięki zróżnicowanym możliwościom stosowania balsamów, w zależności od składu produktu są one popularniejsze od pozostałych dostępnych produktów stosowanych do pielęgnacji ciała.

Mleczko do ciała

Mleczko do ciała ze wszystkim wymienionych kosmetyków posiada najlżejszą formułę i konsystencję. Substancje tłuszczowe w tego rodzaju produktach stanowią jedynie do 30% składu. Dzięki swojej lekkiej konsystencji produkt ten bardzo szybko się wchłania i również nie pozostawia tłustej powłoki na ciele. Działa bardzo szybko i przynosi niemal natychmiastową ulgę przesuszonej skórze.

W jego składzie zazwyczaj znajdują się takie substancje, jak proteiny( kolagen, elastyna czy keratyna), lipidy, witaminy A i E oraz wyciągi roślinne. Kosmetyk jest idealny do stosowania przy pielęgnacji skóry tłustej lub problemowej - np. trądzikowej. Nie obciąża on skóry, nie powoduje jej przetłuszczania, czy świecenia, a przy tym ją odżywia i delikatnie nawilża. Mleczko do ciała jest również polecane do pielęgnacji skóry normalnej w okresie letnim, kiedy skórę należy nawilżać kilka razy dziennie. Wtedy szczególnie ważne jest aby produkt wchłaniał się bardzo szybko i nie pozostawiał tłustej powłoki oraz nie brudził ubrań. Mleczko do ciała jest również najwydajniejszym produktem z wymienionych. Taka sama jego ilość starczy na dłużej, niż balsamu, czy masła do ciała.

Podsumowanie

Podsumowując można stwierdzić, iż wymienione produkty do pielęgnacji ciała różnią się od siebie składem oraz konsystencją, przez co powinny być one stosowane w określonych przypadkach, do konkretnych rodzajów skóry.

Właściwości masła do ciała sprawiają, iż jest ono szczególnie polecane do pielęgnacji skóry suchej, zapewniając jej intensywne nawilżenie i regenerację w ciągu dnia. Balsamy do ciała powinny być stosowane przede wszystkim do pielęgnacji skóry normalnej, która nie wymaga intensywnego nawilżenia, czy regeneracji oraz w walce z problemami skórnymi takimi, jak cellulit, czy też obniżona elastyczność skóry. Mleczko do ciała z kolei sprawdzi się najlepiej przy pielęgnacji skóry tłustej, którą odżywi, a dzięki swojej lekkiej konsystencji nie obciąży.

Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do ciała ma istotne znaczenie z tego względu, iż nieodpowiednie mogą nie tylko nie pomóc w poprawieniu wyglądu i kondycji skóry ale również mogą jej zaszkodzić.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel