Upojny, intensywny zapach hiacynta w perfumach jest wyjątkowo ceniony wśród wielbicieli oryginalnych kompozycji o wyrazistym i wyczuwalnym z daleka aromacie. Kwitnący wiosną kwiat hiacyntu uwalnia swoją woń stopniowo, wraz z rozwijaniem się kolejnych małych kwiatków skupionych wokół jego łodygi. Hiacynt w perfumach pojawia się w zestawieniu z innymi kwiatowymi esencjami, tworząc nieodpartą, uwodzicielską woń.
Hibiskus, nazywany także ketmią lub różą chińską, jest przede wszystkim rośliną leczniczą, stosowaną popularnie jako napar do picia, stanowiący alternatywę dla herbaty. Z okazałych kwiatów hibiskusa w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym bądź fioletowym pozyskiwane są także esencje zapachowe wykorzystywane w perfumach. Perfumy z nutą hibiskusa to egzotyczne kompozycje, najczęściej damskie, choć trafiają się wśród nich również zapachy męskie.
Aldehydy (alcohol dehydrogenatus) to związki syntetyczne, które zaczęto wykorzystywać w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym na początku XX wieku, choć sam termin opracował Justus von Liebig już w 1835 roku. Są cząsteczkami organicznymi złożonymi z grupy karbonylowej, czyli wodór, węgiel i tlen. Do najsłynniejszych zapachów aldehydowych należy kompozycja Chanel No. 5, a rodzina tego typu perfum zyskała największą popularność w latach 50. i 60. XX wieku.
Charakterystyczny, słodki, choć jednocześnie lekko palący smak lukrecji jednych przyciąga, innych zniechęca. Lukrecja to roślina z rodziny bobowatych uprawiana w południowej Europie i Azji, z której wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń, stosowany w przemyśle spożywczym, głównie do produkcji słodyczy. Korzeń lukrecji znajduje również zastosowanie w kosmetyce, m.in. jako jedna z nut zapachowych perfum.