Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baza pod makijaż - jak używać?

2020-09-15
Baza pod makijaż - jak używać?

Baza pod makijaż, nazywana także primerem, to kosmetyk, który niezbędny jest zwłaszcza przy specjalnych okazjach, utrwalając make-up. W zależności od wyboru bazy pod makijaż, może ona jednak spełniać wiele innych funkcji: kamuflowanie przebarwień i niedoskonałości cery czy wygładzenie skóry. Dzięki jej stosowaniu, podkład nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą przez co nie warzy się i nie rozmazuje, pozostawiają mało estetyczne smugi. Niektóre z baz pod makijaż pozwalają przedłużyć trwałość makijażu aż o 12 godzin. Warto jednak wiedzieć, jakie są ich rodzaje i jakie wybrać w zależności od indywidualnej specyfiki naszej skóry.

Czego można użyć jako bazy pod makijaż?

Jako bazy pod makijaż nie musimy koniecznie stosować kosmetyku określanego jako primer. W tej roli sprawdzają się także pudry mineralne o działaniu matującym i pochłaniającym nadmiar sebum. Wśród nich polecane są pudry ryżowe, które mają drobno zmieloną konsystencję zapobiegającą świeceniu się skóry w kłopotliwych partiach strefy T, a jednocześnie pielęgnują ją i łagodzą podrażnienia. Inne kosmetyki, których możemy użyć w roli bazy pod makijaż to tonik, serum, krem albo mgiełka nawilżająca. Są one lekkie i nie pozostawiają dodatkowego filmu na skórze, więc chętnie używane są przez osoby z tendencję do zapychania porów.

Rodzaje baz pod makijaż

Jeżeli mamy do czynienia z kosmetykami określanymi jako bazy (primery), to można wśród nich rozróżnić:

  • bazy silikonowe,
  • bazy olejowe,
  • bazy glicerynowe,
  • bazy żelowe,
  • bazy zastygające,
  • bazy z krzemionką,
  • bazy koloryzujące,
  • bazy rozświetlające.

1. Silikonowa baza pod makijaż potrafi ekspresowo wypełnić wszelkie bruzdy na skórze, co zapobiega osadzaniu się w nich kosmetyków. Jej wadą jest jednak charakter okluzyjny. Tworzy bowiem nieprzepuszczalną warstwę, która może doprowadzić do zatykania się porów i namnażania bakterii na skórze, a w efekcie do podrażnień. Będzie więc świetna do zamaskowania zmarszczek lub rozszerzonych porów, ale jej używanie warto ograniczyć do specjalnych okazji, kiedy zależy nam naprawdę na trwałym makijażu.

2. Olejowa baza pod makijaż ma podobne działanie jak silikonowa. Można w jej roli wykorzystać także lekkie oleje naturalne, np. z pestek malin, różany lub lniany. Innym sposobem na stworzenie olejowej bazy samodzielnie jest dodanie odrobiny oleju do podkładu, co rozrzedza go i ułatwia aplikację.

3. Glicerynowa baza pod makijaż zgodnie z nazwą wykorzystuje glicerynę, która ma właściwości nawilżające jak i higroskopijne, ale może powodować warzenie się podkładu mineralnego.

4. Żelowa baza pod makijaż to rozwiązanie dla osób, które nie lubią uczucia powstawania tłustego filmu na skórze lub odznaczają się naturalnie tłustą cerą. Żelowa baza jest lekka, zmniejsza widoczność porów, wygładza skórę i nawilża, a jednocześnie zmniejsza wydzielanie się sebum.

5. Zastygająca baza pod makijaż zawiera takie składniki, jak aluminium, krzemian magnezowo-aluminiowy albo azotek boru. Dzięki temu ma właściwości matujące, a jednocześnie nie jest aż tak okluzyjna jak baza silikonowa. Dość trudne jest jednak jej rozprowadzenie, przez co mogą ich używać osoby, które opanowały umiejętność aplikacji takich kosmetyków.

6. Baza pod makijaż z krzemionką to kolejny kosmetyk o działaniu matującym, wygładzającym i zmniejszającym widoczność niedoskonałości cery. Pamiętajmy jednak, że stosując zbyt dużo kosmetyków z krzemionką możemy doprowadzić do odwodnienia naskórka.

7. Baza koloryzująca pod makijaż pozwala na ukrycie czerwonych plamek, cieni pod oczami lub trwałych przebarwień. Wśród baz koloryzujących można znaleźć:

  • fioletowe – niwelujące żółtawy odcień cery,
  • zielone – na czerwone plamki i przebarwienia,
  • miętowe – na popękane naczynka,
  • brzoskwiniowe – do bladej i ziemistej cery,
  • morelowe – zmniejszające sińce pod oczami,
  • niebieskie – na wyrównanie koloru zaczerwienionej cery,
  • białe – rozświetlające skórę.

8. Rozświetlająca baza pod makijaż pozwala na silne utrwalenie makijażu, zwłaszcza w przypadku użycia bronzera i rozświetlacza przy konturowaniu. Mogą zdecydować się na nią właścicielki normalnej lub suchej cery, natomiast w przypadku cery tłustej doda ona niepotrzebnie efektu błysku na całej twarzy, którego ich właścicielki starają się unikać.

Jak dobrać bazę pod makijaż?

Primer dobieramy do indywidualnych potrzeb naszej skóry na twarzy:

  • cera tłusta – matująca baza pod makijaż,
  • sucha lub normalna cera – baza rozświetlająca i silnie utrwalająca,
  • cera ze zmarszczkami lub rozszerzonymi porami – baza silikonowa,
  • cera trądzikowa – wygładzająca i kojąca baza mineralna,
  • bardzo sucha cera – baza silnie nawilżająca, zawierająca kwas hialuronowy i przeciwutleniacze, jak witamina E,
  • twarz tracąca owal – baza liftingująca z peptydami, umożliwiająca na kilka godzin skuteczne napięcie skóry.

Aplikacja bazy pod makijaż

Bazę pod makijaż nakładamy na oczyszczoną skórę na twarzy, posmarowaną kremem nawilżającym. Wystarczy nabrać niewielką ilość primera, wielkości zaledwie ziarnka grochu i rozprowadzić po twarzy od środka na zewnątrz. Przygotowując się do wykonania lekkiego makijaży na co dzień, można bazę pod makijaż rozprowadzić palcami. W przypadku make-upu na specjalne okazje warto użyć nawilżonej gąbki do podkładu, dzięki czemu baza dobrze przylgnie do skóry. Zanim nałożymy podkład, należy zaczekać aż baza całkowicie zostanie wchłonięta przez cerę. Rozświetlających baz pod makijaż można równie używać w ciągu dnia, aplikując je na podkład w takich partiach, jak policzki, skronie lub nos. Pozwala to szybko przywrócić twarzy wypoczęty wygląd.

Czy stosowanie bazy pod makijaż jest obowiązkowe? To zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań pań przygotowujących swój makijaż. Warto jednak być świadomym istnienia kosmetyków, które w zależności od sytuacji pomogą nam utrwalić makijaż i skutecznie nawilżyć cerę. Wiele osób, które odpowiednio dopasowało bazę pod makijaż do swoich potrzeb, zauważa efekty w postaci świeższej i ładnie napiętej cery.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel