Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest piramida zapachowa perfum?

2019-10-25
Co to jest piramida zapachowa perfum?

Każdy człowiek ma inne upodobania zapachowe. Jeden lubi klasyczne zapachy oparte na sprawdzonych aromatach, drugi szuka perfum, które będą zaskakiwały unikatowymi wonnościami. Bez względu jednak na to, jakie wonie podobają się nam najbardziej, prawda o perfumach jest jedna. Niemal każde z nich zbudowane są na klasycznej piramidzie zapachowej, która zazwyczaj składa się z trzech części, powszechnie zwanych nutami. Większość z nas doskonale o tym wie, ale mało kto rozumie czym właściwie jest ta słynna piramida zapachowa. A przecież to nic innego jak kompozycja perfum, składająca się z trzech, kolejno następujących po sobie pachnących akordów.

Nuta głowy - czyli wizytówka zapachu

Przyjęło się mówić, że piramida zapachowa składa się z trzech nut. Każda z nich inaczej się utlenia, ma inny czas trwania oraz intensywność, z jaką jest wyczuwalna na skórze. Pierwsza, jaka pojawia się z już chwilą rozpylenia perfum to nuta głowy, czasami nazywana też wysoką. Jest ona niezwykle intensywna i jest pierwszoplanowym akordem zapachowym, dzięki któremu od razu wiemy, czy dany aromat przypadnie do gustu, czy też nie jest to zapach wart naszej uwagi. Nuta głowy jest zwykle świeża, miła i niezwykle przyjemna dla nosa. Ma zachęcać do zapoznania się z kolejnymi nutami zapachowymi, które pojawią się wkrótce po niej. Jest niezwykle ulotna, ale to właśnie dzięki niej wyrabiamy sobie opinie o zapachu. Zwykle składa się z kompozycji świeżych, cytrusowych i kwiatowych zapachów, ale w nucie głowy wyczuwa się także aromat ziół czy też liści. Jest swoistą formą wizytówki perfum, zapowiedzią tego, czego możemy się po nich dalej spodziewać.

Nuta serca - cała prawda o zapachu

Kiedy pierwszy akord zapachowy już przebrzmieje, wkrótce po nim pojawia się serce zapachu, czyli nuta środkowa. Nadaje ona perfumom charakteru, jest trwała, niezmienna i utrzymuje się na skórze nawet przez kilka godzin. W nutach serca zwykle pojawiają się nieco cięższe akordy zapachowe. Receptura tej części perfum jest zwykle oparta na zapachach korzennych, drzewnych, ale nie brakuje w niej także aromatów kwiatowych czy owocowych. Połączenie tych poszczególnych składników stanowi coś w rodzaju tematu przewodniego zapachu i definiuje rodzinę zapachową, do której należą konkretne perfumy. I tak, jeśli nuta serca oparta jest w większej części na molekułach korzennych to można z powodzeniem przyporządkować zapach jako orientalny. Średnie nuty przepełnione aromatem owoców świadczą o owocowym charakterze perfum, a obecny w nich zapach kwiatów, jednoznacznie wskazuje na kwiatową naturę zapachu.

Nuta bazy - ostatni akord zapachowy

Bazą perfum, dzięki której zapach pozostaje na skórze przez długi czas, są niezwykle trwałe i intensywnie pachnące aromaty. Nuta bazy jest zwykle oparta na różnych proporcjach olejków aromatycznych pozyskiwanych z piżma, paczuli, ambry, żywicy czy skóry. Ich zadaniem jest podtrzymanie zapachu i dodanie mu energii. Są one ciężkie i wyjątkowo aromatyczne. To właśnie dzięki nim zapach na skórze jest wyczuwalny nawet po kilkunastu godzinach od jego rozpylenia.

Klasyczna piramida zapachowa, a może coś nowatorskiego

Większość zapachów jest zbudowana według tradycyjnego schematu. Jednak czasami perfumy wyłamują się z klasycznych ram. Zwłaszcza jeśli w ich składzie pojawiają się składniki otrzymywane syntetycznie, a takich w przemyśle perfumeryjnym pojawia się coraz więcej. Trudno zatem byłoby je przyporządkować do konkretnej nuty zapachowej. Cechują się one bowiem niezwykle złożonym profilem zapachowym. Często służą one do rekonstrukcji konkretnego zapachu, zwłaszcza kiedy pozyskanie naturalnego olejku eterycznego jest wyjątkowo trudnym zadaniem, a przede wszystkim niezwykle kosztownym. Stąd biorą się praktyki perfumeryjne, mające na celu uzyskanie syntetycznego zapachu, którego aromat będzie niemal identyczny z naturalnym. Trudno zatem byłoby go usystematyzować i wpisać w konkretną nutę zapachową perfum, ponieważ może on zarówno przypominać zapach róży, jak również pachnieć jak cytrus lub inny owoc.

Piramidą zapachowa - klucz do wyboru idealnych perfum

Piramida zapachowa to jasna wskazówka dla klienta, z jakim zapachem ma do czynienia. Dlatego odwiedzając perfumerię, możemy się spodziewać, że konsultant nas obsługujący, z dużą dokładnością wymieni niemal wszystkie składniki, z jakich są wyprodukowane interesujące nas perfumy. Oczywiście trafnie je również przyporządkuje do kolejnych nut zapachowych oraz rodziny perfum. I choć nie jest to wiedza konieczna dla polubienia konkretnego aromatu, to każdy z nas lubi wiedzieć, co tak naprawdę znajduje się w ulubionym flakonie. Piramida zapachowa to zatem rodzaj swoistej wskazówki, jaką otrzymujemy od perfumiarza, pomocnej przy wyborze odpowiedniego zapachu. W ten wyjątkowy sposób informuje nas, jakie składniki zostały użyte do wyprodukowania konkretnych perfum. Możemy się tym sugerować, ale tak naprawdę często dokonujemy wyboru bez tej wiedzy. Nasz nos doskonale potrafi bowiem wyczuć czy dany zapach będzie dla nas odpowiedni.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Giorgio Armani Si Passione woda perfumowana 100 ml TESTER

Giorgio Armani Si Passione woda perfumowana 100 ml TESTER

427,00 zł brutto427,00 zł / 100ml brutto
Mugler Aura Mugler Eau de Toilette woda toaletowa  90 ml

Mugler Aura Mugler Eau de Toilette woda toaletowa 90 ml

442,00 zł brutto491,11 zł / 100ml brutto
Giorgio Armani Light di Gioia  woda perfumowana 100 ml TESTER

Giorgio Armani Light di Gioia woda perfumowana 100 ml TESTER

341,00 zł brutto341,00 zł / 100ml brutto
pixel