Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

2018-05-09
Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Uwodzą swoim zapachem jak afrodyzjaki, odświeżają, przynoszą dobre wspomnienia. Perfumy to od wieków jeden z bardziej cenionych produktów, używany dawniej jako element wyznań religijnych i dostępny tylko dla nielicznych. Dopiero w XVIII wieku perfumy stały się produktem masowym, który dziś dostępny jest dla wszystkich, a bogactwo oferty zapachowej potrafi oszołomić. Bywa, że stajemy bezradni przed półką wypełnioną kosmetykami, nazywanymi najczęściej potocznie perfumami, a oznaczonych tajemniczymi skrótami, które wcale nie oznaczają tego samego produktu. Jakie są różnice między wodą toaletową a wodą perfumowaną, wodą odświeżającą czy wodą kolońską i jaki produkt wybrać, kierując się nie tylko jego ceną - warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup.

O perfumach krąży wiele informacji, które są przekazywane od lat drogą pantoflową, jak również powielane w Internecie. Wśród nich są zarówno fakty, jak i mity, które pragniemy obalić. Jeżeli interesują się Państwo tą tematyką, zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem faktów oraz mitów na temat perfum, które są nieodłącznym elementem w życiu każdego człowieka.

Jak powstają perfumy?

Kompozycja zapachowa perfum, wody toaletowej i perfumowanej tworzona jest z olejków eterycznych (najczęściej roślinnych, choć można wśród nich znaleźć także olejki pochodzenia odzwierzęcego, jak piżmo, kastoreum, ambra czy cywet wzmacniające kompozycję), substancji homogenizujących, środków wzmacniających zapach i rozpuszczalnika (najczęściej alkoholu etylowego), którym rozcieńcza się olejki. To właśnie od ich stężenia zależy rodzaj produktu i intensywność jego zapachu. Najwyższe ich stężenie znajdziemy w perfumach - ok. 25-43%, nieco niższe w wodzie perfumowanej - 10-15%, a jeszcze niższe - 5-10% - w wodzie toaletowej. Woda kolońska odznacza się najniższym stężeniem olejków roślinnych - 3-5%, z tego też względu intensywność jej zapachu będzie najmniej trwała.

Oznaczenia rodzaju kosmetyków perfumowanych

Wybierając zapach, czytajmy więc przede wszystkim oznaczenia znajdujące się na opakowaniach lub flakonikach:

  • Parfum - oznaczają faktyczne perfumy,
  • EDP - to woda perfumowana, od francuskiego określenia eau de parfum,
  • EDT - woda toaletowa, eau de toilette,
  • EDC - woda kolońska, czyli eau de cologne.

Możemy spotkać się także z określeniami typu eau de fraiche - czyli tzw. woda odświeżająca, ceniona przez osoby o aktywnym trybie życia używających jej po intensywnym treningu lub samo eau o właściwościach podobnych do słabej wody toaletowej.

Poszczególne rodzaje produktów zapachowych

Perfumy (parfum)
Najmocniejsza i najtrwalsza kompozycja zapachowa to perfumy zawierające olejki eteryczne w stężeniu między 20-43%. Z tego też względu są to produkty ekskluzywne i o najwyższej cenie, rzadko dostępne w popularnych drogeriach i sklepach. Można raczej próbować ich szukać w miejscach specjalizujących się w sprzedaży właśnie perfum, często będących wręcz produktami kolekcjonerskimi, dostępnymi we flakonikach o niewielkiej pojemności. Ich intensywność powoduje, że wystarczy zaledwie kilka ich kropli na ciele, aby zapach pięknie rozwijał się i utrzymywał na skórze nawet do kilku dni. Do popularnych w ostatnich latach i cenionych zapachów perfum dla kobiet należą m.in. Amougage, Bond no. 9 - Madison Avenue czy Histoires de Parfums. Wśród męskich perfum cenione są natomiast takie produkty, jak Aventus czy Creed Green Irish Tweed - trudno dostępne i dość drogie, ale jak zapewniają używający ich mężczyźni - wyjątkowe.

Woda perfumowana (EDP)
Najczęściej dostępny i najpopularniejszy produkt zapachowy to woda perfumowana, w której znajdziemy olejki zapachowe w stężeniu 10-15%. Dzięki temu jest ona zdecydowanie trwalsza niż woda toaletowa, a jednocześnie nie oszałamia swoją ceną. Silny i długo utrzymujący się zapach wody perfumowanej na skórze osiągniemy spryskując się nią przed założeniem ubrań, warto jednak zachować w tym umiar, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zapach będzie zbyt mocny i drażniący. Do najpopularniejszych na świecie wód perfumowanych damskich należą m.in. Calvin Klein Euphoria i tego samego producenta: Eternity Moment, Lacoste Pour FemmeKenzo Jungle czy Hugo Boss Woman. Z kolei mężczyźni cenią sobie Kenzo Homme - prawdziwy klasyk zapachowy, Dior Homme Intense, Bentley For Men IntenseLalique Equus i Paco Rabanne 1 Million Prive.

Woda toaletowa (EDT)
Woda toaletowa daje jeszcze subtelniejszą nutę zapachową na skórze dzięki stężeniu olejków od 5 do 10%. To produkt, który jest wyjątkowo chętnie wybierany na okres letni, kiedy szukamy świeżości i orzeźwienia, jakie zapewni nam woda toaletowa. W tej formule występuje więc wiele kompozycji stworzonych z myślą o mężczyznach, którzy rzadko cenią sobie mocne, ciężkie zapachy. Wybierając tego rodzaju produkty warto pamiętać, że woda perfumowana i woda toaletowa mogą różnić się między sobą zapachami. Wynika to z procesu reformulacji - odświeżenia zapachu, jakiemu poddawana jest woda toaletowa. Jeśli więc wahamy się między wyborem wody perfumowanej a wody toaletowej, sprawdźmy najpierw na spokojnie, jak pachną oba produkty. Najlepiej zrobić to dzień po dniu lub odświeżyć swoje zmysły aromatem kawy naturalnej. Wobec otaczających nas bowiem w drogerii aromatów szybko tracimy rozeznanie, jak właściwie pachnie woda perfumowana, a jak woda toaletowa. Wśród popularnych wód toaletowych dla kobiet znajdują się takie produkty, jak CK IN2UCerruti 1881 czy Dolce & Gabbana Light Blue. Męskie zapachy to dostępna także w formie wody toaletowej Paco Rabanne 1 Million czy klasyczny w kategorii wodnych kompozycji Acqua di Gio Giorgio Armani.

Woda kolońska (EDC)
Obecnie kojarzona jest jako produkt męski, choć na początku XVIII wieku powstała jako kompozycja zapachowa przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Woda kolońska swoją nazwę wywodzi od miejsca, w którym produkowano ją pierwotnie: w fabryce Włocha - Johanna Marii Fariny w Kolonii. Jej świeży zapach, łączący aromaty cytrusów, kwiatów i ziół ceniony był m.in. przez Balzaka, Woltera, królową Wiktorię czy Oskara Wilde’a. Co ciekawe, woda kolońska Fariny produkowana jest do dzisiaj, a w XX wieku używały jej m.in. Marlena Dietrich i księżna Diana. Popularne męskie wody kolońskie to m.in. produkty spod znaku projektanta mody Toma Forda - Neroli Portofino, Mandarino di Amalfi, Costa Azzura czy Sole di Positano, Acqua di Colonia Lorenzo Villoresiego, wody kolońskie domu mody Hermes należące do linii Collection Colognese, Cologne Pour Le Matin stworzona przez Maison Francis Kurkdjian czy należąca do linii Diora La Collection Couturier Parfumeur - Cologne Royale.

Woda odświeżająca (EDF)
Woda odświeżająca to wybór ceniony przez osoby intensywnie uprawiające sport, bowiem dodatek olejków cytrusowych w niewielkim stężeniu 1-3% daje im pożądane odświeżenie. Jej aromat na skórze orzeźwia znakomicie po intensywnym treningu i wziętym po nim prysznicu.

Woda (eau)
Jeśli znajdziemy na półce z zapachami flakoniki oznaczone nazwą eau, nie spodziewajmy się specjalnie długiej trwałości ich zapachu. Przyjemne, lekkie, ale nietrwałe - produkty oznaczone tą nazwą mają bowiem właściwości takie jak słaba woda toaletowa. Choć kuszą więc niższymi cenami, nie są zbyt popularne wśród wielbicieli prawdziwe intensywnych i trwałych zapachów, których po prostu nie zapewniają.

Woda po goleniu (after shave, apres resage)
Produkt przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn, o bardzo lekkim skoncentrowaniu olejków eterycznych, 2-4% i niskiej zawartości alkoholu etylowego, co powoduje, że można używać ich na skórze twarzy bez uczucia nieprzyjemnego pieczenia. Zapach, jaki pozostawia woda po goleniu jest więc bardzo ulotny i służy zazwyczaj głównie osiągnięciu uczucia odświeżenia. Aby zachować na ciele ulubiony aromat, warto sięgnąć poza wodą po goleniu po produkty o wyższym stężeniu olejków eterycznych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel