Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nakładać puder do twarzy?

2020-02-28
Jak nakładać puder do twarzy?

Puder do twarzy to jeden z tych produktów kosmetycznych, bez których codzienny makijaż staje się niekompletny. Warto wykorzystywać różnego rodzaju pudry, które mają odmienne zastosowanie. Puder sypki, najczęściej o działaniu matującym, używany jest jako swoista „kropka nad i” do wykończenia codziennego make-up’u. Zamiast niego można używać także pudru w kamieniu, który dzięki funkcjonalnej i kompaktowej puderniczce możemy zabrać ze sobą do torebki. Służy do wygodnego poprawiania makijażu w ciągu dnia, kiedy chcemy zmatowić partie twarzy, które mają tendencję do nadmiernego wydzielania sebum. Wybierając puder do twarzy, zwróćmy uwagę nie tylko na jego konsystencję, ale również skład. Powinien on być pozbawiony silikonów, parabenów oraz olejów mineralnych, które potrafią zapychać pory i podrażniać skórę. Jak nakładać puder do twarzy, jakie jego rodzaje wybrać i czym nakładać ten kosmetyk, aby uzyskać efekt zadbanej i świeżej cery – oto najważniejsze informacje dotyczące stosowania pudru na co dzień i na specjalne okazje.

Puder sypki – zastosowanie i nakładanie

Perfekcyjnie wykończony makijaż to marzenie wielu kobiet, które jednak często obawiają się używania pudru matującego, który zaaplikowany w nadmiarze potrafi nadać zbyt nienaturalny efekt na twarzy. Wystarczy jednak poznać kilka zasad, aby puder sypki matujący stał się najlepszym sprzymierzeńcem kobiety w codziennym uzyskiwaniu olśniewającego wyglądu.

Istotne jest przede wszystkim nałożenie bazy pod makijaż lub odpowiedniego podkładu, który wyrównuje cerę i utrwala make-up. Dzięki temu zapobiegamy zbieraniu się pudru w załamaniu powieki lub warzeniu się go na twarzy, co nadaje jej niezbyt korzystny, postarzający wygląd. Nakładając następnie puder sypki na pędzel czy gąbeczkę, usuwajmy jego nadmiar, lekko go zdmuchując lub otrzepując o wieczko pudełka z kosmetykiem. Finałowo nakładamy skrupulatnie i precyzyjnie puder sypki matujący na twarz, kolistymi ruchami. Specjalistki od wizażu radzą, aby niekoniecznie pokrywać nim całą twarz używając do tego dużego pędzla. Najważniejsza jest aplikacja pudru na tzw. strefę T, czyli czoło, środek nosa i brodę, które mają najczęściej tendencje do świecenia się na skutek wydzielania sebum. Aby mocniej utrwalić make-up, możemy także zaaplikować puder pod oczami i delikatnie omieść pędzlem czy gąbeczką policzki. Warto natomiast pozostawić kości policzkowe i boki nosa nieprzypudrowane – nawet jeśli będą one lekko błyszczeć w ciągu dnia, nadadzą całemu makijażowi efektu 3D. Twarz nabierze bardziej promiennego wyglądu i nie będzie przypominać matowej maski.

Puder w kamieniu – czym nakładać i kiedy stosować?

Panie, które preferują puder w kamieniu, mogą go używać zamiast pudru sypkiego do wykończenia makijażu przed wyjściem, a następnie zabrać go ze sobą w torebce, dzięki wygodnym, kompaktowym opakowaniom i użyć delikatnie w ciągu dnia do zmatowienia cery w tych obszarach, w których zaczyna się ona wraz z upływem czasu świecić. Zwróćmy też uwagę na kolor pudru, dopasowany kolorystycznie do podkładu, który powinien mieć jak najbardziej naturalny odcień naszej skóry. Inaczej stworzą razem na twarzy efekt nienaturalnej maski. Część pudrów pozwoli także uporać się z problemami naszej cery, jak pudry mineralne w kamieniu czy hipoalergiczne odpowiednie do cery wrażliwej, atopowej i skłonnej do podrażnień; matujące pudry mineralne do cery tłustej ograniczające wydzielanie sebum czy pudry dla cery dojrzałej z filtrami UV, zabezpieczającymi przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Puder w kamieniu również nakładamy z umiarem, który pozwoli nam uniknąć nienaturalnego wyglądu. Używamy do tego pędzla do pudru lub delikatnego waciku, dostępnego najczęściej w zestawie w pudełeczku z pudrem, strzepując nadmiar kosmetyku przed aplikacją go na twarz. Pokrywamy nim przede wszystkim środek twarzy i strefę T – od czoła do brody, a następnie delikatnie muskamy pędzlem skórę na brzegach twarzy, nie zapominając o szyi.

Najlepszym akcesorium do nakładaniu pudru w kamieniu będzie pędzel o długim włosiu i okrągłym kształcie, skonstruowany w ten sposób, że podnosi się ono w trakcie używania. Włoski wypełniają się pudrem, stając nieco grubsze, a ich końcówki nabierają okrągłego kształtu, co pozwala na precyzyjną aplikację kosmetyku na twarz.

Trickiem makijażowym jest również nakładanie pudru mokrą gąbeczką, będące hitem ostatnich lat w branży beauty. Jak wykonać nakładanie pudru na mokro krok po kroku? Używamy do tego celu gąbeczki Blend it lub Beauty Blender, mocząc ją pod bieżącą wodą, aż do uzyskania efektu jej powiększenia. Następnie należy dokładnie wycisnąć z niej wodę i odcisnąć w papierowym ręczniku, aby pozbyć się jej resztek. Zanurzamy potem gąbeczkę w pudrze lub nabieramy nią pudru w kamieniu i zaczynamy pudrować twarz, dociskając gąbkę w miejscach, które wymagają szczególnego zmatowienia i utrwalenia makijażu. Dzięki takiemu wykorzystaniu, cera nabiera niezwykle gładkiej i zmatowionej faktury, na której niemal niewidoczne są pory, a efekt ten utrzymuje się znacznie dłużej niż przy tradycyjnej aplikacji suchymi narzędziami do makijażu. Metoda ta doskonale sprawdza się również do utrwalania efektu użycia korektora pod oczami, maskującego cienie i przebarwienia. Zmarszczki i linie mimiczne są dużo mniej widoczne niż w przypadku pudrowania na sucho.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel