Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne? Kompendium wiedzy

2024-06-13
Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne? Kompendium wiedzy

Jak rozpoznać podróbkę perfum? Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Wyroby oryginalne a podróbki często różnią się od siebie pozornie mało istotnymi szczegółami. W praktyce oznacza to, że możemy płacić za oryginał perfum, a w rzeczywistości otrzymujemy niewiele wartą podróbkę. W poniższym artykule doradzimy, jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne i przedstawimy sposoby na to, jak odróżnić prawdziwe perfumy od podróbek.

Podróbki perfum a statystyka, czyli prawdopodobieństwo trafienia na fałszywe nuty zapachowe

Portal Laboratoria.net podaje, że imitacje perfum stanowią około 10% obecnego rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość europejskiego rynku perfumeryjnego jest szacowana w miliardach euro, mamy do czynienia z poważnym problemem. Oznacza to, że kwestia jak odróżnić podróbki perfum od oryginału nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jeśli założymy, że udział podróbek jest tak wysoki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość z nas przynajmniej raz miała w ręku tzw. fałszywki.

Dlaczego oryginalne perfumy są lepsze niż podrobiony zapach perfum?

Podróbka od oryginalnych perfum różni się nie tylko ceną. Istnieje bowiem ryzyko, że podrobione opakowanie oryginalnych perfum może stanowić dla nas poważne niebezpieczeństwo. Jeśli więc zauważymy, że cena perfum, które uważa się za kultowe, jest zbyt niska, to lepiej nie dać się skusić takiej "ofercie". Podejrzanie niskie ceny wyrobów perfumeryjnych wiążą się z ryzykiem:

  • wystąpienia reakcji alergicznych i zapalnych, a także poważnych chorób o podłożu dermatologicznym,
  • niższej trwałości w porównaniu do produktu oryginalnego,
  • ryzyko wcześniejszego przeterminowania,
  • wystąpienia poważnych różnic zapachowych,
  • wspierania przestępczości, co samo w sobie jest wątpliwe etycznie.

Sprzedaż podróbek na terenie Unii Europejskiej — co grozi?

Osoba, co do której istnieje podejrzenie obrotu nielegalnymi perfumami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2. Kara ta może być wyższa (do 5 lat pozbawienia wolności), jeśli osoba podejrzana uczyniła z tego procederu stałe źródło dochodu. Z kolei osoby sprzedające imitacje perfum na niewielką skalę, mogą — zgodnie z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej — liczyć na niższą karę (np. grzywnę).

Jak odróżnić prawdziwe perfumy od podróbek? Po czym poznać markowe perfumy?

Jak rozpoznać oryginalne perfumy? Okazuje się, że nie zawsze jest do tego niezbędna specjalistyczna wiedza. Indywidualny, amatorski test oryginalności perfum, można przeprowadzić, biorąc pod uwagę kilka istotnych kwestii. Oto 13 sygnałów przy zakupie, które powinny zwrócić Twoją uwagę i pozwolą znaleźć różnicę pomiędzy oryginalnymi zapachami a podróbkami:

  • Numer seryjny — to jedno z najpewniejszych źródeł informacji, jeśli chodzi o autentyczność danego produktu. Sprawdzając numer seryjny i kod kreskowy, można łatwo rozpoznać podróbkę perfum.
  • Kod partii (ang. batch code, lot number) - znajduje się zazwyczaj na spodzie opakowania. Kod batch jest przeważnie wytłoczony lub nadrukowany przy użyciu drukarki igłowej.
  • Kod kreskowy perfum — sprawdzić oryginalność perfum można również poprzez identyfikację kodu kreskowego. Nalepka powinna znajdować się z tyłu pudełka lub (oraz) na butelce perfum. Warto też zweryfikować kod cyfrowy, np. za pośrednictwem strony https://www.gs1.org/services/verified-by-gs1
  • Cena — nasz test oryginalności perfum dotyczy również ich ceny. Oryginalne produkty są dostępne w rynkowych cenach. Można je sprawdzić, wchodząc na strony znanych sklepów zajmujących się ich obrotem.
  • Atomizer — porównując perfumy oryginalne a podróbki, warto skierować swój wzrok na atomizer. Dlaczego? Oryginalny atomizer działa płynnie i bez zacięć, gdyż do jego produkcji użyto precyzyjnych narzędzi i najwyższej jakości materiałów.
  • Kartonik — jeśli podejrzanie tanie perfumy znajdują się w kartoniku, który nie przypomina oryginalnego opakowania, to nie warto takim "wyrobem" zawracać swojej głowy. Lepiej uważać, ponieważ inne kartoniki bardzo często mieszczą w sobie fałszywki. Jakość opakowania perfum to często jeden z łatwiejszych sposobów na zweryfikowanie autentyczności produktu. Złej jakości nadruk logo, nazwy marki, czy czcionka użyta do opisania informacji o danym zapachu, często zdradzają falsyfikat.
  • Logo marki — osoby chcące kupić oryginalne perfumy, powinny koniecznie zwrócić uwagę na logo marki. Co ważne, nawet niewielkie rozbieżności w projekcie graficznym powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Historia dowodzi, że loga niektórych podróbek są bardzo podobne do tego, co prezentują oryginalne perfumy.
  • Jakość nadruku — detale graficzne — to kolejny, obowiązkowy punkt dla osób, które chcą kupić oryginalne perfumy. Pamiętajmy, że nawet niewielkie różnice w detalach graficznych, powinny zniechęcać nas do zakupu wyrobów za podejrzanie niskie ceny.
  • Flakon — to samo dotyczy flakonów. Ich kształt (mówimy o oryginałach) jest często bardzo wyrafinowany, w związku z czym trudno go podrobić. Wygląd flakonu to często kwestia decydująca, jeśli chodzi o oryginalne produkty perfumeryjne.
  • Pojemność perfum — to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Opakowanie i flakon to nie wszystko, bo jeśli pojemność perfum jest odmienna od objętości oryginału, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z fałszywką.
  • Kolor perfum — tak zwani wzrokowcy powinni przy ocenie perfum skupić się na ich barwie, o ile rzecz jasna jest to możliwe. Wątpliwe zabarwienie perfum wiąże się z dużym prawdopodobieństwem podrobienia perfum.
  • Zapach perfum — to punkt dla osób, które są prawdziwymi znawcami. Oryginalne perfumy utrzymują zapach przez znacznie dłuższy czas. Poza tym ich bukiet aromatyczny często różni się od tego, co oferują podróbki.
  • Trwałość perfum — oryginalne perfumy charakteryzują się długo utrzymującym się zapachem. Do ich produkcji używa się bowiem sprawdzonych składników, które wydłużają termin ich przydatności do użycia.
  • Miejsce zakupu — oryginalny flakonik perfum można kupić w sklepie, który posiada odpowiednie certyfikaty, gwarancje, a także ma swoją sprawdzoną markę i cieszy się dobrymi opiniami. Warto też sprawdzić, czy wybrany podmiot honoruje politykę zwrotów, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

Alternatywne metody sprawdzenia oryginalności perfum

Oryginalność perfum można łatwo sprawdzić za pomocą stron internetowych (wyszukiwarek) oraz aplikacji. Do pierwszej grupy narzędzi zalicza się wyszukiwarka perfum po kodzie Check Cosmetics, CheckFresh. Polecana strona do sprawdzania oryginalności perfum to również Cosmetics Wizard. W cyfrowym świecie nie brakuje również aplikacji, które pozwalają łatwo sprawdzić, czy mamy do czynienia z podróbkami. Polecana aplikacja do sprawdzania perfum to np. Perfumist czy Cosmetic Checker. Wystarczy ją ściągnąć na urządzenie mobilne z systemem Android i... gotowe!

Przykłady fałszywych perfum na rynku

Podróbki perfum nie zawsze są zapakowane w słabe jakościowo opakowania. Wręcz przeciwnie — niektóre z nich wyglądają bardzo profesjonalnie. Przykładem fałszywek, które właśnie takie są, to tzw. legalne podróbki. Ich twórcy chcą za pomocą szeregu wyrafinowanych narzędzi marketingowych, utwierdzić w przekonaniu swoich potencjalnych klientów, że mają w swej ofercie jedynie sprawdzone wyroby. Niestety, ich jakość jest często bardzo słaba. Poza tym istnieje ryzyko, że u stosujących je osób pojawią się reakcje alergiczne i uciążliwe zmiany dermatologiczne.

Czy warto kupować perfumy z drugiej ręki?

I tak, i nie. Jeśli za "drugą rękę" uznamy legalnie działającego sprzedawcę, który oferuje sprawdzone perfumy czołowych, światowych producentów, to jak najbardziej. Problem pojawia się, jeśli mowa o nielegalnie działających osobach lub podmiotach, które chcą zarobić na chęci zaoszczędzenia kilku złotych. Dlatego warto sprawdzać numer seryjny perfum, a także — co równie ważne — zaopatrzyć się w próbki perfum oryginalnych, dzięki którym łatwo porównamy je z tym, co oferują nam wątpliwi pod względem jakości i pochodzenia towaru "sprzedawcy".

W jaki sposób sprawdzić, czy sklep sprzedaje oryginalne perfumy?

Po czym poznać, że sklep sprzedaje oryginalne perfumy? Odpowiedź jest prosta — najlepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę doświadczenie danego sprzedawcy i czas, w trakcie którego jest dostępny na rynku. Czy wiecie, że Perfumy.pl już od ponad 20 lat zajmują się dystrybucją najwyższej jakości legalnych, markowych i oryginalnych wyrobów perfumeryjnych? Jeśli nie, to koniecznie sprawdźcie produkty wchodzące w skład naszej oferty. Przekonacie się, że mamy dla Was to, co najlepsze na rynku wyrobów perfumeryjnych.

Reasumując, czasem, by odróżnić oryginał od podróbki, wystarczy spojrzeć na opakowanie i flakon perfum. Niekiedy trzeba podać kod serii lub sprawdzić produkt w aplikacji. Tak czy inaczej, zawsze warto zwracać uwagę wyłącznie na oryginalne perfumy. Brak zainteresowania w odniesieniu do replik sprawi, że sprzedaż podróbek perfum zmaleje, a ich rynek koniec końców upadnie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel