Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić własne perfumy? Czy jest to możliwe w zaciszu domowym?

2021-02-19
Jak zrobić własne perfumy? Czy jest to możliwe w zaciszu domowym?

Jak samemu zrobić perfumy? Na myśl przychodzą nam słynne filmy „Pachnidło” czy „Jasminum” pokazujące złożoność procesu tworzenia wyjątkowych kompozycji. Zrobienie perfumy domowym sposobem nie musi jednak oznaczać posuwania się do zbrodni, jak w przypadku głównego bohatera „Pachnidła”. Łączenie olejków eterycznych może okazać się świetną zabawą, która rozwija się często w prawdziwą pasję do tworzenia domowych kosmetyków. Podpowiadamy, jak samemu zrobić perfumy i powinno wyglądać komponowanie niepowtarzalnych kompozycji.

Co jest potrzebne do zrobienia własnych perfum?

Domowe perfumy mogą mieć różną formę: płynu w buteleczce atomizera lub kremu. W zależności od tego, którą z nich wybierzemy, przystępując do komponowania własnych perfum warto mieć w domu:

  • różne olejki eteryczne nadające zapach kompozycji;
  • alkohol w postaci bazy alkoholowej do perfum, którą można zamówić w internecie lub spirytusu (etanolu). Może to być również zwykła wódka, którą należy wówczas ostrożnie dawkować ze względu na intensywny zapach;
  • wodę destylowaną służącą do rozcieńczania kompozycji;
  • utrwalacz zapachu, jak olejek jojoba lub gliceryna, które pozwalają utrzymać perfumy dłużej na skórze;
  • filtr do kawy pozwalający na przelanie perfum po procesie łączenia olejków eterycznych i otrzymanie całkowicie czystej kompozycji;
  • wosk pszczeli do perfum w kremie;
  • pojemniki do przechowywania perfum. Najlepiej sprawdzają się buteleczki z atomizerem wykonane z grubego, ciemnego szkła.

Wszystkie składniki tego typu można zamówić obecnie w internecie, na stronach oferujących półprodukty kosmetyczne, a także w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.

Właściwości różnych form własnych perfum

Perfumy na bazie oleju lub wosku pszczelego są dużo trwalsze niż te, do których używa się alkoholu. Należy je wcierać w skórę, w miejscach, gdzie pulsuje krew i jest ona cieplejsza, czyli na przeguby dłoni, szyję, kark, dekolt, miejsce między piersiami i pod nimi, a także w zgięciach łokci i kolan.

Jeżeli jednak planujemy stworzenie perfum, które chcemy delikatnie rozpylić, do ich komponowania niezbędny będzie alkohol, który miesza się w proporcjach 80% do 20% z wodą destylowaną. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na jego szybkie wietrzenie, perfumy z alkoholem będą nieco mniej trwalsze.

Dobór olejków eterycznych do własnych perfum

Najważniejszymi składnikami do tworzenia perfumy naturalnych są oczywiście olejki eteryczne. Olejki do perfum są silnie skondensowanymi zapachami, które wymagają rozcieńczania. W nierozcieńczonej formie mogą oddziaływać drażniąco na skórę, jeżeli jednak użyjemy odpowiedniego składnika do ich rozcieńczenia, ich zapach zyska na trwałości.

Do najczęściej używanych olejków eterycznych w perfumach DIY należą:

  • lawendowy,
  • ze słodkiej pomarańczy,
  • z drzewa sandałowego,
  • paczuli,
  • z trawy cytrynowej,
  • z bergamotki,
  • kardamonowy,
  • jaśminowy.

Jak powinna wyglądać piramida zapachowa własnych perfum?

Podobnie jak w przypadku perfum światowych firm, samodzielnie tworzone perfumy DIY powinny zostać skomponowane zgodnie z zasadami piramidy zapachowej. Wszystkie zapachy dzielą się na trzy tworzące ją nuty:

  • nuta zapachowa głowy (górna, nazywana również wysoką), którą czujemy zaraz po aplikacji perfum na skórę, ale która również najszybciej się ulatnia. Najczęściej wykorzystuje się w niej aromaty kwiatowo-owocowe, np. bergamotkę, jaśmin, lawendę, cytrynę, neroli, limonkę, orchideę, różę czy pomarańcze;
  • nuta średnia (serca) – o dłuższej trwałości, będąca rdzeniem całego zapachu, często ziołowa lub przyprawowa, jak mięta, rumianek, geranium, trawa cytrynowa, drzewo różane, gałka muszkatołowa, pelargonia, ylang-ylang, neroli czy majeranek;
  • nuta podstawowa (bazowa) – odznaczająca się największą trwałością i intensywnością.

Często są to takie zapachy, jak olejki pozyskane z drzewa cedrowego czy drzewa sandałowego, róż, jaśminu, wanilii, mchu, paczuli oraz cynamonu.

Poszczególne nuty zapachowe będą płynnie mieszać się ze sobą dzięki użyciu tzw. nut łączących, jak wanilia czy lawenda. Możemy też zdecydować się na użycie innych, oryginalnych substancji, jak sól morska, która przywołuje zapach oceanu, czarny pieprz dodający korzennej pikanterii, kamfory czy wetiweru.

Zanim zdecydujemy się na stworzenie własnych perfum, warto wiedzieć, do jakich grup zapachowych zaliczane są poszczególne olejki eteryczne:

  • zapachy ziemiste - np. paczula i wetiwer,
  • zapachy kwiatowe - jak pelargonie, jaśmin, neroli, róża, fiołek, ylang-ylang,
  • zapachy owocowe – bergamotka, cytryna, grejpfrut, limonka, mandarynka, pomarańcza, trawa cytrynowa,
  • zapachy ziołowe - np. bazylia, dzięgiel, lawenda, mięta, rozmaryn, szałwia,
  • zapachy morskie – sól morska,
  • zapachy przyprawowe - jak cynamon, czarny pieprz, gałka muszkatołowa, goździk, imbir, jałowiec, kardamon, kolendra,
  • zapachy drzewne - cedr, cyprys, drzewo sandałowe lub sosna.

Jak należy komponować własne perfumy?

Kolejność działań w trakcie komponowania własnych perfum w formie kremu jest następująca:

  1. Rozpuszczenie w niewielkim garnku wosku pszczelego (najlepiej w kąpieli wodnej) i dodanie do niego olejku jojoba.
  2. Przelanie mikstury do zamykanego pojemniczka i ostudzenie wosku, aby się nie zważył po dodanie olejków eterycznych. Konieczne na tym etapie jest uważne obserwowanie wosku, który bardzo szybko zastyga.
  3. Dodawanie do wosku olejków eterycznych w następującej kolejności:
    • najpierw nuty bazowe, najtrwalsze,
    • nuty średnie,
    • nuty wysokie, otwarcia.

Całość mieszamy i czekamy na zastygnięcie masy, której można używać w każdym momencie, kiedy poczujemy taką potrzebę.

Innym sposobem, dość pracochłonnym i długotrwałym, ale w pełni naturalnym, jest stworzenie własnym perfum z płatków ulubionych kwiatów, jak lilie, konwalie, bez, jaśmin lub róże. W tym celu roztapia się w garnku bezwonny tłuszcz (np. smalec, łój wołowy lub olej kokosowy) i przelewa do płaskiego naczynia, tworząc kilkumilimetrową warstwę. Po zastygnięciu należy naciąć warstwę tłuszczu nożem, dzięki czemu zapach kwiatów głębiej do niej przeniknie. Na tłuszczu układamy cienką warstwę kwiatów i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Po zwiędnięciu kwiatów należy je wyrzucić i wymienić na świeże, przynajmniej cztery razy, otrzymując w efekcie wonną pomadę, którą zeskrobujemy do zamykanego pojemnika.

Nieco inaczej będą wyglądać działania w przypadku tworzenia perfum na bazie alkoholu. W tym przypadku do szklanej buteleczki dodajemy najpierw utrwalacz: olejek jojoba, olej ze słodkich orzechów czy migdałów. Łączymy go z olejkami eterycznymi, w tej samej kolejności, co w przypadku perfum w kremie (nuty bazowe – nuty średnie – nuty wysokie) i opcjonalnie zwieńczamy całość kompozycji nutami łączącymi. Na koniec należy uzupełnić pojemnik alkoholem i wstrząsać nim przez kilka minut. Po zmieszaniu, pojemnik należy odstawić w ciemne i suche miejsce na czas od 18 godzin do 6 tygodni. Jeżeli zapach okaże się zbyt intensywny, można rozcieńczyć go odrobiną wody destylowanej lub źródlanej i znów dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem. Na koniec pozostaje nam przelanie perfum do atomizera przez filtr do kawy, który pozwoli pozbyć się wszelkich niepożądanych drobinek powstających w procesie łączenia się poszczególnych składników zapachowych.

Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do robienia perfum?

Umiejętne łączenie akordów zapachowych jest prawdziwą sztuką. Nie bez powodu tak bardzo podziwiani są światowej sławy kreatorzy perfum (tzw. nosy). Jednak samodzielne blendowanie nut zapachowych może być doskonałą zabawą, jeśli będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach tworzenia udanych kompozycji:

  • osiągnięcie aromatu szyprowego jest możliwe po połączeniu nut cytrusowych z drzewnymi;
  • zapachy kwiatowe warto łączyć z innymi olejkami eterycznymi z tej samej kategorii lub esencjami owocowymi;
  • przyprawowe, intensywne kompozycje osiągniemy dzięki połączeniu zapachów drzewnych z takimi esencjami, jak kolendra, goździk czy gałka muszkatołowa;
  • zapachy ziołowe dają ciekawe kompozycje z cytrusami (cytryną) lub nutami drzewnymi (np. wetiwerem);
  • nuty przyprawowe warto łączyć z żywicami lub nutami drzewnymi, tworząc głębokie, balsamiczne kompozycje;
  • akordy żywiczne dają z kolei ciekawe efekty połączone z nutami drzewnymi, przyprawowymi lub cytrusowymi.

Dlaczego warto samodzielnie zrobić perfumy?

Zabawa w komponowanie perfum to z pewnością dobry wybór dla indywidualistek, które nie zadowalają się powszechnie używanymi zapachami wyczuwalnymi u wielu osób. W ciekawy sposób pozwala spędzać czas na łączeniu olejków eterycznych i eksperymentach z ulubionymi aromatami. Nie zapominajmy również, że gotowe kompozycje będą pozbawione składników syntetycznych, które mogą uczulać niektóre osoby i z pewnością są to tańsze, a niejednokrotnie bardziej trwałe perfumy niż te, które znajdziemy na półkach w drogeriach.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel