Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki makijaż do wrażliwych oczu?

2020-02-14
Jaki makijaż do wrażliwych oczu?

Makijaż jest dla kobiet niezwykle ważnym elementem podkreślającym urodę. Nie sposób wyobrazić sobie wyjścia z domu bez choćby subtelnego muśnięcia oczu tuszem, ust szminką czy skorygowania niedoskonałości cery poprzez nałożenie podkładu lub pudru. Jednak dobre wykonanie makijażu wymaga sporej precyzji. Trzeba zatem podjąć kilka pierwszych prób, aby nabrać wprawy w codziennym malowaniu się. Istnieje oczywiście wiele technik wykonywania makijażu, a w połączeniu z dopasowaniem kolorów kosmetyków do naszego typu urody, można osiągnąć naprawdę spektakularny efekt. Jest jednak jeszcze jedna, ważna kwestia, o której należy pamiętać, a mianowicie reakcja skóry na poszczególne preparaty zawarte w kosmetykach. Warto pamiętać o tym, że jeżeli mamy przesuszoną, tłustą lub wrażliwą cerę, powinnyśmy wybierać preparaty dedykowane dla tego typów skóry. A co jeśli mamy wrażliwe oczy ? W tym przypadku problem może okazać się nieco większy, gdyż okolice oczu są tak delikatne, że nałożony na rzęsy tusz oraz naniesione na powieki kredka i cienie, potrafią bardzo podrażnić zarówno skórę wokół oczu, jak i spojówki. Będzie to skutkowało pieczeniem, łzawieniem i zaczerwienieniem. Nie wspominając już o nieodpartej chęci pocierania oczu, co rozmaże makijaż, wprawiając kobietę w zakłopotanie w miejscu publicznym. Należy w takim wypadku zrezygnować z tradycyjnych kosmetyków, a sięgnąć po specjalne, hipoalergiczne. Jak zatem malować oczy, aby podkreślić ich piękno, a jednocześnie nie zaszkodzić wrażliwej skórze i spojówkom?

Przyczyna wrażliwych oczu

Alergie skóry wokół oczu wywołane są nadwrażliwością na niektóre składniki preparatów do makijażu. Są to często szkodliwe substancje, stanowiące barwniki. Należą do nich: tlenek chromu (dający kolor zielony), tlenek żelaza zanieczyszczony niklem (brąz) oraz karmin (w fioletowych i różowych cieniach). Są to związki pochodzenia syntetycznego, warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że również naturalne substancje powodują uczulenia, m.in. lanolina, związki węglowe i ich pochodne, kalafonia, laka. Te i inne składniki mogą wywoływać nie tylko alergie skórne, ale również zapalenie spojówek. Jeżeli do tego dojdzie, to lepiej nie nakładać na oczy żadnych kosmetyków do momentu ustąpienia łzawienia, zaczerwienienia i dyskomfortu. Jeżeli natomiast nie zmagamy się z tą kłopotliwą dolegliwością, to z powodzeniem można wykonać delikatny makijaż oczu. Konieczny jest jednak odpowiedni dobór kosmetyków. Nie sprawdzą się więc wodoodporne tusze i kredki, zawierające silne substancje utrwalające oraz cienie w intensywnych kolorach. Również podkład i puder mogą zawierać szkodliwe związki.

Jakie kosmetyki do wrażliwych oczu?

Osoby z wrażliwą skórą wokół oczu i tendencją do powstawania podrażnień spojówek powinny sięgnąć po kosmetyki do makijażu dla alergików. Są to preparaty o specjalnie opracowanym składzie, wolne od sztucznych barwników i najczęstszych alergenów. Zawierają one także dodatkowe substancje łagodzące, np. wodę termalną czy d-panthenol. Wszystkie pigmenty w kosmetykach hipoalergicznych są dokładnie oczyszczone oraz zaopatrzone w dodatek specjalnych związków ograniczających ich drażniący wpływ na skórę. Interesującym i trafnym wyborem mogą okazać się nie tylko kosmetyki hipoalergiczne, ale także mineralne, które zawierają zaledwie 3 składniki. Z ich pomocą również wykonamy świetny makijaż na oczy.

Jak wykonać dobry makijaż wrażliwych oczu?

Sam sposób wykonania makijażu również ma ogromne znaczenie. Należy raczej zrezygnować z intensywnych kresek tuż przy brzegu górnej i dolnej powieki oraz w kącikach oczu, gdyż odrobina kosmetyku może dostać się do oczu i wywołać niepożądaną reakcję. Zbyt mocne cienie w żywych kolorach również raczej nie sprawdzą się u alergików. To właśnie one zawierają najwięcej barwników o szkodliwym działaniu. Dlatego najrozsądniej będzie wybierać cienie w jasnych, pastelowych kolorach. Kolejnym ważnym aspektem są tzw. kosmetyki błyszczące. Nie jest to dobry wybór w przypadku wrażliwych oczu, ponieważ w ich skład wchodzą drobinki masy perłowej i brokatu. Te maleńkie cząstki są jednak na tyle duże, że przy dostaniu się do oka mogą spowodować ogromny dyskomfort lub nawet uszkodzenie spojówek i skóry. Sięgajmy zatem raczej po matowe cienie i kredki. Jeżeli natomiast chodzi o tusze, to warto zastanowić się nad zastąpieniem go nakładaną w gabinecie kosmetycznym henną. Jest to znany i stosowany od setek lat naturalny, czarny barwnik, który utrzymuje się przez dłuższy czas, dając piękny i prosty efekt podkreślonych rzęs i brwi. Oczywiście musimy sprawdzić reakcję skóry również na hennę, gdyż w niektórych przypadkach może ona uczulać. Jeżeli chodzi o tradycyjne tusze, to najważniejsze, aby nie osypywały się one. Natomiast maskary wodoodporne są zdecydowanie niewskazane — zawierają bowiem bardzo silne, drażniące oczy związki.

Zwróćmy też uwagę na sposób nakładania preparatów do makijażu. Chodzi przede wszystkim o aplikatory cieni. Są one szorstkie i mogą podrażniać skórę. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest mały wacik, który to ma jeszcze jedną zaletę — używamy go tylko raz, co eliminuje możliwość namnażania się bakterii. Można też nakładać cienie do powiek i podkład palcami. W ten sposób ograniczymy do minimum ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu na skórze i w spojówkach.

Równie ważny demakijaż dostosowany do wrażliwych oczu

Samo zmywanie makijażu także ma ogromne znaczenie. Używane do demakijażu kosmetyki powinny być bezzapachowe i beztłuszczowe, a najlepiej również bezalkoholowe. Idealnie, jeśli posiadają one pH zbliżone do pH łez. Wtedy są to idealne preparaty do wrażliwych oczu. Makijaż zmywamy delikatnie, wykonując jak najmniejszą ilość potarć. Oczywiście nigdy nie należy kłaść się spać z pudrem, tuszem i cieniem na twarzy, a po ich zmyciu warto nałożyć na skórę, zwłaszcza wokół oczu, łagodzący krem.

Jak widać delikatny, prosty i piękny makijaż do wrażliwych oczu jest możliwy do wykonania, a zastosowane kosmetyki dla alergików pozytywnie wpłyną na stan skóry i ogólne samopoczucie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel