Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym?

2020-02-25
Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym?

Podróż samolotem, czy to na wakacje, czy w celu służbowym, wymaga często rozważnego przygotowania swojego bagażu podręcznego i rejestrowanego. Warto bowiem nie narazić się na sytuację, kiedy nasze ulubione kosmetyki będą musiały wylądować w koszu, ponieważ nie wolno ich wnieść na pokład samolotu. Linie lotnicze zazwyczaj bardzo ściśle określają w swoim regulaminie, jakie przedmioty, leki czy kosmetyki możemy zabrać ze sobą w bagażu podręcznym. Jeśli w torbie, którą chcemy wnieść, znajdą się produkty zakazane ze względów bezpieczeństwa lub opakowania o zbyt dużych pojemnościach - służby kontrolne na lotnisku nie będą zbyt długo się zastanawiać. Wszystkie zostaną nam odebrane i wyrzucone. Dlatego decydując się na podróż samolotem, sprawdźmy wcześniej, co może znaleźć się w naszym bagażu podręcznym, a co warto zapakować w odpowiedni sposób do bagażu rejestrowanego, który znajdzie się w luku bagażowym. Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu i w opakowaniach o jakiej pojemności - oto nasz praktyczny przewodnik kosmetyczny dla wszystkich podróżników.

Jakie kosmetyki można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany to torba lub walizka, która jest nadawana na lotnisku i znajduje się w luku bagażowym samolotu. W jego przypadku nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przewożenia kosmetyków, poza określonym ciężarem całości. Jeśli wyniesie on więcej niż przewidują przepisy, będziemy musieli dopłacić określoną kwotę dodatkową. W liniach lotniczych Ryanair ciężar bagażu rejestrowanego może wynieść maksymalnie 20 kg (wagę tę można zmienić w trakcie rezerwowania miejsc na przelot), a w liniach Wizzair - 35 kg.

Pamiętajmy także, aby w przypadku kosmetyków w szklanych opakowaniach, które zabieramy w bagażu rejestrowanym, zapakować je ze szczególną starannością, owijając dodatkowo w folię czy innego typu opakowanie zabezpieczające resztę bagażu przed wylaniem się zawartości. Kosmetyki w opakowaniach, w których łatwo może odkręcić się korek lub w szklanych butelkach i słoiczkach owińmy folią spożywczą, a następnie zabezpieczmy dodatkowo otulając je ubraniami czy innymi akcesoriami z miękkiej, izolującej tkaniny. Nasze walizki nie tylko przebywają długą drogę, ale często są też dość bezceremonialnie ładowane na wózki bagażowe czy linie ich odbioru na lotnisku. Nieodpowiednio zabezpieczone opakowania kosmetyków mogą więc pęknąć. A mało kto ma ochotę na niezbyt przyjemną niespodziankę po otwarciu walizki, w której wszystkie ubrania zostaną gruntownie przesiąknięte ulubionymi perfumami czy balsamem do ciała.

Jakie kosmetyki można przewozić w bagażu podręcznym?

Duże większe ograniczenia czekają na pasażerów, jeśli chodzi o kosmetyki zabierane ze sobą na pokład samolotu, w bagażu podręcznym. Nie chodzi przy tym w zasadzie o rodzaj produktu, co bardziej o wielkość opakowania. W większości popularnych linii lotniczych, jak Ryanair lub Wizzair opakowania na kosmetyki nie mogą przekraczać 100 ml, co bywa trudne w przypadku oryginalnych produktów. Na szczęście z pomocą osobom często wybierającym się w podróże samolotem przychodzą niektóre marki kosmetyczne oferujące swoje produkty w specjalnych, miniaturowych pudełeczkach i buteleczkach. Możliwy jest także zakup opakowań wielorazowych o pojemności dokładnie 100 ml, do których możemy zapakować odrobinę ulubionego kosmetyku. Ulubione perfumy przelejmy do podróżnego atomizera, zabezpieczając się w ten sposób także przed przypadkowym stłuczeniem dużego flakonu. Jeśli spełnimy warunek odpowiedniej objętości opakowania, możemy zabrać do bagażu podręcznego bardzo wiele kosmetyków, od dezodorantów w sztyfcie i sprayu, przez perfumy, lakier do włosów, pastę do zębów, płyn do soczewek kontaktowych lub demakijażu czy podkłady pod makijaż. Zawsze jednak przed podróżą sprawdźmy dokładnie na stronie linii, którymi będziemy podróżować, czy nie mają one jeszcze innych obostrzeń i ograniczeń. Szczególnie dotyczy to tzw. "tanich linii", do których zaliczane są firmy Ryanair i Wizzair.

Jak spakować kosmetyki w liniach Ryanair i Wizzair?

W przypadku linii Ryanair i Wizzair należy przestrzegać nie tylko zasady opakowań o pojemności nieprzekraczającej 100 ml, ale także zapakować kosmetyki do przezroczystej, zamykanej na suwak torebki o wymiarach 20x20 cm, której waga nie przekracza 1 kilograma. Niezbędne torebki można obecnie nabyć na większości lotnisk, jeśli wiec nawet zapomnieliśmy o odpowiednim zapakowaniu kosmetyków, możemy to zrobić tuż przed odprawą. Odpowiednim opakowaniem będzie także przezroczysta kosmetyczka o powyższych wymiarach, którą coraz częściej znajdziemy w większości drogerii. Torebka lub kosmetyczka w momencie przechodzenia kontroli musi być szczelnie zamknięta i mieścić się w bagażu podręcznym. Służby lotniskowe zazwyczaj proszą o jej wyłożenie osobno na taśmę, w celu prześwietlenia wszystkich znajdujących się tam produktów. Zapakowanie ich do jednego opakowania znacznie usprawni nam działania, które i tak w momencie przechodzenia kontroli przyczyniają się do sporego stresu u większości pasażerów.

Jeśli przygotujemy się do przelotu samolotem w ten sposób, możemy zabrać na pokład samolotu nawet lakier do paznokci czy płyn do ich zmywania (pod warunkiem że nie są łatwopalne), jednorazowe maszynki do golenia, pilniczki do paznokci czy golarki. Wśród kosmetyków, które możemy przewieźć w opakowaniach o pojemności 100 ml znajdują się także: mydło w płynie, olejek do kąpieli, emulsja do opalania, odżywki do włosów czy tusz do rzęs w płynie, a także spraye i żele do włosów. Zastanówmy się zawsze jednak, czy wszystkie kosmetyki musimy mieć ze sobą i czy będą nam one potrzebne zaraz po wylądowaniu.

Jakie kosmetyki warto mieć ze sobą na pokładzie samolotu?

Jeśli czeka nas długi, międzykontynentalny lot, spakujmy ze sobą do bagażu podręcznego kosmetyki pozwalające zadbać o właściwe nawilżenie i pielęgnację skóry. Klimatyzowane powietrze w samolocie może bowiem dość szybko doprowadzić do wysuszenia zwłaszcza skóry na twarzy czy na wargach. Nabłonek skóry w tych partiach naszego ciała jest wyjątkowo podatny na podrażnienia i wysuszenie, które może spowodować spory dyskomfort w trakcie długiego lotu samolotem. Warto więc, aby w naszym bagażu podręcznym znalazły się kosmetyki nawilżające, jak krem czy dodatkowo woda termalna lub tonik nawilżający. Przydadzą się także chusteczki antybakteryjne lub odświeżające, które w razie potrzeby mogą zastąpić kosmetyki usuwające makijaż. Zabierzmy ze sobą również pastę i szczoteczkę do zębów, suchy szampon odświeżający fryzurę oraz krople do oczu, które również mogą być podrażnione po długiej podróży. Pamiętajmy, że buteleczka kropli do oczu może być nieco większa niż obowiązkowe 100 ml, są one traktowane bowiem jako niezbędne dla pasażera leki. Zabierając je ze sobą na pokład samolotu, musimy jednak zgłosić ten fakt przy odprawie bagażowej. Podobnie postępujemy w przypadku wszystkich innych leków robionych na zamówienie czy dostępnych wyłącznie na receptę, których brak po wylądowaniu może faktycznie sprawić nam spore kłopoty zdrowotne.

Jakie kosmetyki można kupić na lotnisku?

Dla wielu osób podróż samolotem i oczekiwanie na lotnisku bywa też często okazją do zrobienia zakupów w korzystnych cenach w sklepach wolnocłowych. W większości z nich ceny markowych kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ciała, a przede wszystkim perfum, są rzeczywiście dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych. Jeśli więc nawet nie mogliśmy zabrać ze sobą flakonu swojego ulubionego zapachu, możemy kupić go przy okazji na lotnisku, nabywając jednocześnie wygodny w użyciu atomizer podróżny, do którego można przelać przy powrocie tą samą drogą odrobinę zapachu, bez którego nie czujemy się w pełni sobą.

Zasady pakowania kosmetyków do bagażu podręcznego są więc dość proste i powtarzają się w większości z linii lotniczych. Jeśli przygotujemy się odpowiednio do podróży, unikniemy niepotrzebnego stresu i żalu przy kontroli lotniskowej, która pozbawi nas ulubionych produktów nierozważnie zabranych ze sobą do podręcznej torby.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel