Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczny demakijaż - jak oczyścić skórę twarzy?

2020-09-23
Skuteczny demakijaż - jak oczyścić skórę twarzy?

Koreanki wiedzą to od wielu lat, a reszta świata idzie od pewnego czasu za ich przykładem. Staranny demakijaż i oczyszczanie twarzy to podstawa do odpowiedniego zadbania o zdrowie i piękny wygląd naszej cery. Co prawda rzadko mamy czas i ochotę, tak jak Koreanki, oczyszczać skórę przechodząc przez aż 10 etapów tego procesu, jednak nawet samo przejęcie od nich nawyku codziennego starannego demakijażu i nawilżania skóry może dać zauważalne efekty. Oczyszczanie skóry twarzy - jak wygląda, krok po kroku?

Codzienne zabiegi oczyszczania twarzy

Zgodnie z koreańską pielęgnacją skóry, twarz powinna być poddawana aż 10 zabiegom pielęgnacyjnym, w tym przede wszystkim oczyszczaniu, nawilżaniu i stosowaniu kremów z wysokim filtrem chroniącym przed szkodliwością promieniowania UVA i UVB. Nie wszystkie należy wykonywać jednak codziennie, trudno bowiem spodziewać się, że będziemy mieć aż tyle czasu na dbanie o siebie. Najistotniejsze jest wieczorne i poranne usuwanie ze skóry na twarzy nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i resztek makijażu. Pozostawione na noc powodują zapychanie się porów, a co za tym idzie, powstawanie wyprysków, przebarwienia i efekt poszarzałej, zmęczonej cery.

 

Oczyszczenie skóry twarzy wieczorem powinno stać się więc naszym obowiązkiem, który wykonujemy niezależnie od stopnia zmęczenia czy godziny, o której szykujemy się do snu. Jeżeli po powrocie z pracy nie planujemy już żadnych większych wyjść, warto zmyć makijaż od razu, dając w ten sposób skórze odpocząć i odetchnąć i stosując na nią jedynie dobry krem nawilżający. Jeżeli przystępujemy do całościowego demakijażu przed pójściem spać, powinien on przebiegać w dwóch etapach:

 

  • demakijaż usuwający kosmetyki, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia pojawiające się na skórze po całym dniu. Można go wykonać płynem do demakijażu, mleczkiem lub żelem, a jeżeli zależy nam na stosowaniu środków naturalnych - używamy olei roślinnych, które jednocześnie skutecznie odbudowują i wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka. Są one również delikatniejsze niż tradycyjne środki do demakijażu, więc polecane wszystkim osobom o cerze suchej, podrażnionej, naczynkowej czy wrażliwej;
  • oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody pozwalającym na usunięcie wszystkich pozostałości po pierwszej fazie demakijażu, a także resztek olei, jeżeli to właśnie ich używamy. Na tym etapie polecane są wszelkiego rodzaju delikatne żele, pianki, mleczka tonik, czy płyny micelarne, używając innego kosmetyku niż przy pierwszym kroku.

 

Dopiero po wykonaniu obu tych czynności możemy aplikować na skórę twarzy kosmetyki nawilżające lub regenerujące, które dzięki starannemu oczyszczeniu cery znacznie lepiej się wchłoną i będą mieć efektywniejsze działanie.

 

Nieco krótsza będzie nasza poranna pielęgnacja twarzy, która ma na celu usunięcie z niej kosmetyku zastosowanego wieczorem i sebum czy potu wydzielanych naturalnie przez naszą skórę. W tym celu używamy jedynie kosmetyków na bazie wody, tych samych, które stosujemy na drugim etapie oczyszczania wieczornego

Dodatkowe zabiegi oczyszczające skórę na twarzy

Równie istotne dla uzyskania pięknej cery jest jej złuszczanie, czyli peeling, wykonywany raz-dwa razy w tygodniu z odstępami kilkudniowymi. Złuszczanie pozwala usunąć martwą warstwę naskórka, który dodatkowo zanieczyszcza naszą skórę i zatyka pory. W trakcie wykonywania peelingu odblokowujemy również ujścia gruczołów łojowych, poprawiamy mikrokrążenie i dotleniamy skórę, a ponadto przygotowujemy ją pod przyjęcie składników odżywczych z innych kosmetyków. W trakcie peelingu zwracajmy uwagę szczególnie na starannego oczyszczanie tzw. strefy T, czyli czoła, nosa oraz brody, gdzie najczęściej w nadmiarze wydzielane jest sebum powodujące świecenie się skóry. Omijajmy natomiast okolice oczu, gdzie skóra jest delikatna i można ją łatwo podrażnić. Istotny jest także odpowiedni dobór peelingu. Mechaniczny może być zbyt drażniący dla skóry wrażliwej, a enzymatyczny nie sprawdzi się przy cerze normalnej.

 

Dbałość o właściwe oczyszczanie cery i jej nawilżanie spowodują, że efekty pielęgnacji będą szybko widoczne. Skóra na twarzy zyska zdrowy, naturalny koloryt, odpowiednie napięcie i miękkość, które natychmiast ujmą jej lat.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel