Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybór perfum - mini poradnik. Czyli jak wybrać dla siebie odpowiednie perfumy?

2018-06-27
Wybór perfum - mini poradnik. Czyli jak wybrać dla siebie odpowiednie perfumy?

Wybór perfum to tylko pozornie prosta sprawa. Jednak gdy zastanowić się bliżej, do dyspozycji mamy tysiące zapachów i dziesiątki firm, co zdecydowanie utrudnia podjęcie decyzji. Dodatkowo, aby nasz wybór był jak najbardziej świadomy, powinniśmy zastosować się do kilku prostych zasad, które ułatwią odnalezienie się wśród tak dużej grupy produktów. Wykorzystanie tych kilku prostych wskazówek może nie tylko zmienić zakupy w swoisty rytuał, ale także ułatwi nam zrozumienie, dlaczego jeden zapach nam się podoba, a inny nie.

Po pierwsze - dobre samopoczucie

Perfumy można porównać do wina - aby w pełni cieszyć się ich zapachem i być w stanie rozpoznać poszczególne nuty, musimy być wypoczęci i w dobrym nastroju. Dobór perfum w czasie, gdy na przykład właśnie wracamy zmęczeni w pracy, nie jest najlepszym pomysłem - przepracowany mózg lubi płatać figle. Dodatkowo, jeżeli chcemy wybrać naprawdę świadomie, nie powinniśmy używać swojego obecnego zapachu. Jeżeli to zrobimy, możemy pomieszać obecne perfumy z tymi, które potencjalnie chcemy kupić, co zaburzy nasz osąd.

Po drugie - co nagle to po diable

Z wyborem nie należy się spieszyć. W końcu nawet mały flakonik posłuży nam przez minimum kilka tygodni, dobrze więc zadbać o to, aby podobał nam się w stu procentach. Warto też pamiętać, że nie powinno się testować więcej niż trzech typów perfum jednego dnia. Podobnie, jak zmęczenie, większa ilość zapachów może nas zdezorientować i utrudnić podjęcie decyzji, lub co gorsza sprawić, że następnego dnia skorzystamy z nowego zapachu i natychmiast pożałujemy decyzji o zakupie.

Po trzecie - zastanów się, co lubisz

Ogólnie zapachy perfum można podzielić na cztery grupy: kwiatowe, orientalne, szyprowe i cytrusowe. Kwiatowe i cytrusowe to bardziej popularny wybór, ponieważ perfumy tego rodzaju charakteryzują się lekką, delikatną wonią i orzeźwiającą nutą. Z kolei zapachy szyprowe są ciężkie, ze względu na swój skład: wpływ na ich "wagę" ma aromat mchu dębowego. W przypadku perfum orientalnych dominują zapachy korzenne, ale możemy także wyczuć w nich na przykład kardamon.

Określając, w jakiej grupie zapachów chcemy się poruszać, podjęcie decyzji stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Jednak z drugiej strony porównanie kilku bardzo subtelnych perfum o podobnej bazie może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego lepiej ograniczyć ilość zapachów, jaką chcemy przetestować na raz.

Na testerze czy na skórze?

Choć w perfumeriach dostępne są papierowe paski do testowania perfum, lepiej sprawdzić je na własnej skórze, najlepiej w okolicach wewnętrznej strony nadgarstka. Taki test da nam lepsze wyobrażenie o tym, jak wybrany zapach będzie się sprawdzał na co dzień. Jest to także powód, dla którego nie warto wypróbowywać więcej niż kilku perfum przy jednej wizycie w drogerii. Jeżeli natomiast naprawdę nie wiemy, od czego by tu zacząć, zawsze warto poprosić o pomoc konsultanta. Dzięki temu mamy szansę na odkrycie produktu, po który samodzielnie nie wyciągnęlibyśmy ręki.

Niezależnie od tego, jakie perfumy preferujemy, nie da się ukryć, że wybór mamy ogromny. Nie warto też ściśle trzymać się tylko najdroższych kolekcji. Czasem niepozorne zapachy mniej popularnej firmy mogą być równie zaskakujące, co kultowy Chanel. Jeżeli naprawdę chcemy znaleźć coś ciekawego, warto poeksperymentować i poszukać wymarzonych perfum wśród takich zapachów, po które jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji sięgnąć. Dzięki temu nie tylko zyskamy szansę na odnalezienie nowych, ciekawych propozycji, ale także będziemy w stanie poszerzyć swoją wiedzę na temat świata perfum.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel