Czy perfumy mogą się przeterminować?
Często wydaje nam się, że perfumy, dzięki zamknięciu ich w szczelnych flakonikach i zawartości alkoholu, nie ulegają przeterminowaniu. Jak wszystkie produkty kosmetyczne, mają one jednak ustaloną odpowiednio datę ważności i mogą się także zepsuć. W jaki sposób należy je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały piękny zapach i gdzie szukać dat ich przydatności do użytku?
Jak określana jest data przydatności perfum?
Data przydatności kosmetyków do użytku jest określana znakiem graficznym PAO (Period of Time After Opening) w postaci otwartego słoiczka z literą M oraz liczbą określającą liczbę miesięcy, przez które otwarte perfumy mogą być używane. Niestety, często to oznaczenie znajduje się na pudełku kartonowym zawierającym perfumy, które zazwyczaj wyrzucamy po otwarciu. Może znajdować się także czasem na flakoniku, skąd zazwyczaj ściera się w trakcie używania perfum.
W przypadku braku opakowania lub starciu się daty z flakonika, możemy poszukać terminu ważności perfum w internecie. Na flakoniku oryginalnych produktów znajdziemy bowiem zawsze wybity kod określający, do jakiej partii należał dany zapach i jaka jest jego data ważności. Strony internetowe, które pozwalają sprawdzić takie dane to m.in. http://checkcosmetic.net/ lub http://www.checkfresh.com/.
Przeterminowane perfumy – objawy
Zmiany pojawiające się po upływie daty ważności perfum do użycia widoczne są często gołym okiem, a przede wszystkim – wyczuwalne. Jeżeli pojawia się w nich kwaśna, nieprzyjemna nuta lub specyficzny zapach pleśni – mogą one być oznaką przeterminowania. Inny sygnał to zmniejszenie się trwałości zapachu, który zdecydowanie za szybko ulatania się ze skóry. Stare perfumy mogą także zmieniać kolor płynu we flakoniku czy mętnieć. Wszelkie tego typu oznaki powinny nas skłonić do kupna nowego opakowania perfum i pozbycia się starego, które może czasem nawet powodować alergie oddechowe czy uczulenie na skórze.
Jak przedłużyć świeżość perfum?
Perfumy są w gruncie rzeczy bardzo wrażliwymi na działanie czynników zewnętrznych produktami. Mogą popsuć się szybciej i stracić swoje właściwości na skutek niewłaściwego sposobu przechowywania. Do największych zagrożeń czyhających na nasze ulubione zapachy należą:
- nadmierna ilość światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego,
- dostęp powietrza, możliwy zwłaszcza w przypadku perfum sprzedawanych nie w butelce z atomizerem, ale z kolbką, w splashu czy pomadzie, co powoduje szybsze ich utlenianie się i słabnięcie zapachu. W przypadku tego typu opakowań musimy szczególnie dbać o ich aplikację, unikając nakładania ich bezpośrednio na skórę z użyciem kolbki lub korka. W ten sposób z naszej skóry mogą przedostać się do wnętrza opakowania bakterie, które również przyspieszą zepsucie się zapachu.
Odpowiednim środowiskiem pozwalającym przedłużyć trwałość perfum jest suche, zacienione i chłodne miejsce. Choć często więc zdarza nam się przechowywać flakoniki w łazience, w przypadku szczególnie cennych okazów w swojej kolekcji warto rozważyć znalezienie dla nich innego miejsca. Wiele osób, które przywiązują dużą wagę do zbiorów swoich perfum, wkłada do lodówki najcenniejsze zdobycze. W takim przypadku pamiętajmy również, aby trzymać flakoniki na najwyższych półkach lub na drzwiach, gdzie panuje nieco wyższa temperatura niż w pozostałych częściach lodówki. Starajmy się również dokonywać zakupów perfum w butelkach z atomizerem, który zapobiega przedostawaniu się do wnętrza powietrza i przedłuży ich świeżość.
Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o tym, jak we właściwy sposób traktować perfumy i dbać o ich trwałość, zajrzyj do innego wpisu na naszym blogu: "Przechowywanie perfum – kilka porad".