Przechowywanie perfum - kilka porad
Czy miejsce, w którym przechowujemy swoje perfumy ma znaczenie? Wielbiciele pięknych aromatów doskonale wiedzą, że niebagatelne. Mimo szczelnych flakonów i alkoholu będącego składnikiem perfum, są one produktami dość wrażliwymi na warunki zewnętrzne. Przechowując je w nieodpowiednim miejscu, możemy doprowadzić do zepsucia się kompozycji zapachowej czy utraty trwałości kompozycji. Jak należy przechowywać perfumy, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym zapachem – oto kilka naszych porad.
Jak długo można używać perfum?
Choć często wydaje nam się, że perfumy są długowieczne, to podobnie jak inne kosmetyki mają one daty przydatności do użytku, wynoszące na ogół od 12 do 36 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że po upływie terminu musimy koniecznie wyrzucić flakonik. Zazwyczaj będzie on dłuższy, pod warunkiem przechowywania perfum w odpowiednich warunkach. Jak sprawdzić datę ważności perfum, jeśli nie zachowaliśmy kartonowego opakowania, na której najczęściej się ona znajduje – sprawdź w innym naszym wpisie „Czy perfumy mogą się przeterminować?”.
Co szkodzi perfumom?
Wśród czynników zewnętrznych źle wpływających na stan i trwałość perfum są:
- temperatura, zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska,
- światło w dużej ilości, nie tylko naturalne, ale i sztuczne,
- nadmierna wilgotność powietrza,
- zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, które mogą dostać się do opakowań perfum pozbawionych atomizera, np. z korkiem, kolbką, splashem czy w formie pomady. W przypadku tego typu perfum musimy zwrócić szczególnie uwagę na ostrożną ich aplikację na skórę, tak aby nie dostały się z niej do wnętrza bakterie, które potrafią szybko doprowadzić do zepsucia się zapachu.
Unikajmy więc stawiania perfum, które chcemy zachować na dłużej, w niedużej łazience, gdzie panuje zazwyczaj dość wysoka temperatura i wilgotność. Możemy natomiast zdecydować się na to, jeśli mamy do swojej dyspozycji obszerne pomieszczenie, raczej pokój kąpielowy niż tradycyjną, niewielką łazienkę w bloku.
Kolekcjonerzy perfum, aby zachować ich świeżość przez wiele lat, potrafią zaopatrywać się w specjalne lodówki, podobne do tych, w jakich przechowywane są wina czy hermetyczne pojemniki wypełnione argonem, neonem lub ksenonem. Są to trzy gazy szlachetne, które nie wchodzą w reakcje chemiczne, dzięki czemu niwelują niszczący wpływ powietrza na perfumy. Tego typu rozwiązania dotyczą jednak osób bogatych, które faktycznie z kolekcjonowania perfum uczyniły swoją pasję, a ich zbiory nie są używane na bieżąco, tylko traktowane jak swoista inwestycja.
Przechowywanie perfum – jak to robić?
Flakoniki perfum, których używamy na bieżąco, najlepiej jest przechowywać w oryginalnych, kartonowych opakowaniach, zamknięte w szafkach lub szufladach, gdzie nie dochodzi światło i nie narażać ich na nagle zmiany temperatury. Cenniejsze okazy używane wyłącznie na specjalne okazje można przechowywać w domowej lodówce, pamiętając jednak, aby ustawiać je na najwyższej półce lub drzwiczkach, gdzie jest nieco cieplej niż w pozostałych częściach lodówki.
Jeżeli jednak chcemy cieszyć się urodą flakoników perfum, które potrafią niekiedy przypominać prawdziwe dzieła sztuki, możemy wyeksponować je na specjalnych tacach lub paterach, z daleka od okna czy źródeł ciepła w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem może być trzymanie ich na toaletce, jeśli mamy na nią miejsce w mieszkaniu czy domu. W ten sposób będą one cieszyć nasze oko, ale nie spleśnieją, nie zepsują się i zachowają trwałość i piękny zapach przez wiele lat.