Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak testować perfumy? Kilka naszych porad

2020-05-22
Jak testować perfumy? Kilka naszych porad

Testowanie perfum jest wyjątkowo przyjemnym zajęciem, ale warto poświęcić mu więcej czasu, aby po początkowym zachwycie nie stwierdzić, że zapach zupełnie do nas nie pasuje. W perfumach wyczuwalne są bowiem trzy akordy: głowy, serca i bazowy. Nuta głowy to zapach, który czujemy tuż po aplikacji go na skórę, najczęściej najbardziej efektowny, ale też złudny, bo trwa przez krótki czas, najczęściej kilkanaście sekund lub minut. Nuta serca utrzymuje się nieco dłużej, od kilkunastu minut do kilku godzin. Nuta bazowa, najdojrzalsza, utrzymuje się natomiast najdłużej, w związku z czym wyczuwalna może być przez cały dzień, a nawet następnego dnia. Testowanie zapachów nie może więc odbywać się wyłącznie na podstawie pierwszych wyczuwalnych nut, które mają za zadanie nas olśnić. Po kilku godzinach mogą one nabrać bowiem zupełnie innego charakteru, zachwycającego lub trudnego do zniesienia. Jak testować perfumy i w jaki sposób dobrać zapach, który stanie się naszym dobrym towarzyszem na co dzień lub na specjalne okazje - oto kilka porad od Perfumy.pl.

 

Jak przygotować się do testowania perfum?

Zastanawiając się jak dobrać perfumy, warto kierować się naszymi dotychczasowymi preferencjami. W zależności od tego, czy lubimy aromaty kwiatowe, owocowe, drzewne, świeże czy orientalne, przygotujmy listę perfum o podobnym charakterze, dając im pierwszym szansę na oczarowanie. Mogą to być także perfumy, które dobrze nam się kojarzą, np. z bliską osobą, która ich używała albo intrygują flakonem. Ważne jest, aby przygotowując się do testowania perfum, nie wybierać się w ciemno z wizytą do perfumerii, w której mnogość produktów, hałas i nadmiar wrażeń zdecydowanie nie będą sprzyjać wyborowi nowego, ulubionego zapachu.

Testowanie zapachów w perfumerii

Miejscem, od którego warto zacząć testowanie perfum jest oczywiście perfumeria. To tutaj mamy największy ich wybór na wyciągnięcie ręki oraz życzliwe konsultantki, które mogą podpowiedzieć, jaki zapach będzie idealny dla nas na podstawie naszych dotychczasowych preferencji. Warto pamiętać, że wizyta w perfumerii w celu przeprowadzenia testów powinna odbyć się zaraz po jej otwarciu, kiedy powietrze nie jest jeszcze wypełnione nadmiarem perfum.

Aby sprawdzić, czy w ogóle dany zapach jest dla nas interesujący, używamy blotterów. To specjalne paski do testowania, które znajdziemy na każdej półce w perfumerii. Zwróćmy jednak uwagę, że papierki do testowania nie są do końca miarodajnym narzędziem do oceny jakości perfum. Po pierwsze same w sobie mogą zniekształcać aromat perfum. Po drugie: odczekajmy przynajmniej kilkanaście sekund od aplikacji zapachu na blotter, najlepiej wstrzymując przy tym oddech lub odwracając twarz, dzięki czemu do wnętrza nosa nie dostaną się lotne cząsteczki alkoholu, zaburzającego odczuwanie esencji, które zostały w nich rozpuszczone. Nie aplikujmy również zapachu na ubranie, które podobnie jak paski do testowania może zaburzyć nam właściwy jego odbiór. Jeżeli chcemy użyć kilku blotterów w trakcie jednej wizyty w perfumerii, podpiszmy je, bo bardzo szybko po wyjściu mogą nam się pomieszać.

Testowanie zapachów na skórze

Ocena perfum po blotterze nie będzie do końca miarodajna również dlatego, że na każdej skórze zapachy inaczej się układają, ze względu na odmienną "chemię" ciała. Jeżeli chcemy więc faktycznie przekonać się, czy dana kompozycja nam odpowiada, niezbędne będzie wypróbowanie perfum na własnej skórze. Gdzie psikać się perfumami i w jaki sposób należy to robić? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby aplikować je na czystą skórę wolną od innych zapachów. Nie używajmy więc przed testowaniem żadnym balsamów czy mleczek do ciała, które mogą zniekształcić realny zapach perfum. Po psiknięciu warto także dać wyschnąć kosmetykowi na skórze, aby kompozycja rozwijała się we właściwy sposób. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, nie należy pocierać nadgarstka o nadgarstek rozprowadzając perfumy, przynajmniej w czasie przeprowadzania testów.

Gdzie aplikować perfumy?

Najczęstszym miejscem, w którym aplikujemy perfumy jest nadgarstek. Testując perfumy warto jednak wykorzystać również takie miejsca na ciele, jak wierzch dłoni czy zgięcie łokcia. Dzięki temu perfumy nie ścierają się z nadgarstka i możemy zaobserwować, jak długo pozostają na naszej skórze, jaką mają intensywność i w jaki sposób otulają nas mgiełką zapachu. Wszystko to pozwala nam faktycznie zdecydować, czy dane perfumy staną się naszym nowym ulubionym zapachem, czy raczej nie jest to produkt, który nas interesuje.

Więcej o tym gdzie najlepiej nakładać perfumy znajdziesz w artykule: Gdzie nakładać perfumy?

Kiedy wykonywać testy?

Istotną kwestią jest również powtarzanie testów w różnych warunkach pogodowych. Perfumy mogą bowiem inaczej rozwijać się na skórze w ciepły wiosenny dzień, inaczej w samym środku upalnego lata, a jeszcze inaczej w chłodne dni pierwszych jesiennych przymrozków. Oprócz testów w warunkach domowych warto sprawdzić także jak odbieramy dany zapach w pracy. Nie zrażajmy się, jeśli nie sprawdza się on w każdych warunkach. Są perfumy, które doskonale pasują do codziennych stylizacji, a są też takie, których możemy używać tylko przy specjalnych okazjach.

Czego używać do testów?

Najpopularniejszym sposobem na przetestowanie zapachu perfum w warunkach domowych jest zamówienie próbek, oferowanych przez większość perfumerii za darmo. Można też poprosić w perfumerii o zaaplikowanie zapachu, który nas zainteresował po użyciu blottera do niewielkiej fiolki z atomizerem, która jest najwygodniejsza w użyciu. Inne rodzaje opakowań próbek to nasączane zapachem chusteczki w opakowaniach chroniących je przed ulotnieniem perfum czy fiolki z patyczkiem do aplikacji perfum, które jednak nie są aż tak wygodne.

Testowanie perfum jest istotne, aby dokonać miarodajnego ich wyboru, niepodyktowanego modą czy namowami konsultantki w perfumerii. Pamiętajmy, że zapach, który może wspaniale otulać inną osobę, dla nas może okazać się nie do zniesienia. Kwestia doboru zapachu jest niezwykle indywidualna, a ich dobór to proces niemalże intymny. Jedynie poświęcając mu odpowiednią ilość czasu możemy być pewni dokonania właściwego wyboru.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel