Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi?

2021-03-23
Jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi?

Określeń olejek eteryczny i olejek zapachowy często używa się wymiennie. Wbrew pozorom, nie oznaczają one jednak takich samych substancji. Olejki eteryczne mają pochodzenie w pełni naturalne, są pozyskiwane z roślin i niezwykle cenne. To właśnie one wykorzystywane są także do tworzenia kompozycji najsłynniejszych perfum świata. Olejki zapachowe są z kolei mieszaniną olejków naturalnych oraz syntetycznych substancji zapachowych lub są w całości syntetyczne. Na czym jeszcze polegają różnice między nimi?

Różnice między olejkami naturalnego pochodzenia a produktami będącymi efektem syntez chemicznych są coraz ważniejsze we współczesnym świecie, w którym zwracamy baczniejszą uwagę na produkty, których używamy do pielęgnacji. Chętnie też tworzymy samodzielnie własne, wyjątkowe perfumy czy kosmetyki, w których najlepiej sprawdzają się olejki eteryczne. Ich naturalne pochodzenie powoduje, że zmniejszamy ryzyko podrażnienia skóry czy górnych dróg oddechowych. Warto więc poznać specyfikę olejków eterycznych i zapachowych.

Pochodzenie olejków eterycznych

Olejki eteryczne uznawane są za najcenniejsze dary natury. Występują praktycznie we wszystkich roślinach, które właśnie im zawdzięczają swoją woń, a także smak w przypadku roślin jadalnych. Działanie olejków eterycznych ma przy tym najintensywniejszy wpływ na nasz organizm i zmysły. Współcześnie olejki eteryczne pozyskuje się z ponad 200 roślin, choć nie wszystkie z nich wykorzystywane są w aromaterapii i kosmetyce.

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin. Mogą to być liście, jak w przypadku rozmaryn czy bazylii, kwiaty, np. jaśminu lub róży, korzenie, np. imbiru, nasiona, przykładowo w kminku, w korze, jak w przypadku cynamonu czy owocach - cytrusach, malinach lub truskawkach. Szczególne bogactwo olejków eterycznych występuje w igłach drzew iglastych (jak cedr, sosna, modrzew, jodła), ale można na nie trafić również w źdźbłach niektórych traw, chociażby trawy cytrynowej.

Używane w kosmetyce olejki eteryczne pochodzą najczęściej z plantacji roślin istniejących na całym świecie i specjalizujących się w dostarczaniu tego typu składników na skalę przemysłową. Niektóre z olejków są niezwykle cenne, bo do ich pozyskania wymagana jest ogromna ilość surowca naturalnego (w przypadku olejku różanego do wyprodukowania jego 1 mililitra potrzebne jest aż tysiąc płatków, a 1 litr można uzyskać z trzech tysięcy kilogramów płatków) lub też rośliny, z których pochodzą znajdują się pod ochroną (jak drzewo sandałowe).

Do czego wykorzystywane są olejki eteryczne?

To właśnie olejki eteryczne najlepszej jakości używane są w markowych perfumach, co wpływa na ich wysoką cenę. Chętnie wykorzystywane są one również do komponowania własnych mieszanek zapachowych, dodawane do świec z wosku sojowego czy kosmetyków naturalnych i używane w aromaterapii. Mają one działanie lecznicze i terapeutyczne, uwalniają napięcia, rozluźniają, pomagają przy migrenach czy bólach głowy oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych. Warto zawsze jednak pamiętać, że rozpoczynając samodzielną przygodę z olejkami eterycznymi warto skonsultować się ze specjalistami i dowiedzieć się, w jaki sposób używać poszczególnych substancji. Większości olejków eterycznych należy używać jedynie zewnętrznie i nie w postaci nierozcieńczonej (poza olejkiem z drzewa herbacianego i lawendowym). Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed użyciem olejków eterycznych powinny z kolei skonsultować się z lekarzem.

Czym są olejki zapachowe?

Olejki zapachowe to z kolei mieszanka substancji naturalnych i syntetycznych lub aromaty stworzone w całości w procesie syntezy różnych substancji chemicznych. Nie mają one właściwości leczniczych, a jedynie pięknie pachną. Część producentów olejków eterycznych poddaje swoje produkty testom i badaniom laboratoryjnym, a następnie informację o ich efekcie podaje na opakowaniu.

Do czego używać olejków zapachowych?

Głównym przeznaczeniem olejków zapachowych jest dodania atrakcyjnego aromatu w pomieszczeniach, czy to w kominkach zapachowych, czy w nawilżaczach powietrza lub samodzielnie tworzonych odświeżaczach. W przypadku niektórych olejków zapachowych mogą jednak one mieć kontakt ze skórą, pod warunkiem, że producent umieścił stosowaną informację o tym na ich opakowaniach.

Na jakie olejki warto się zdecydować?

Wybór między olejkiem eterycznym a zapachowym to przede wszystkim kwestia tego, do czego ma zostać użyty. Jeżeli szukamy substancji do celów terapeutycznych, masaży, kąpieli, na ból głowy czy przy przeziębieniu - wybierzmy naturalne olejki eteryczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się one także w kosmetykach i perfumach własnej roboty czy świecach sojowych. Tylko jeśli dany zapach nie występuje w swojej naturalnej postaci lub jest wyjątkowo drogi i trudny do kupienia, możemy zdecydować się na olejek zapachowy. Jeżeli natomiast szukamy po prostu przyjemnego aromatu, który doda wyjątkowego klimatu w pomieszczeniach, w których przebywamy. możemy zdecydować się na jeden z licznej gamy olejków zapachowych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel