Karmel w perfumach rozpoczął swój triumfalny podbój rynku w 1992 roku, kiedy w sprzedaży pojawił się kultowy i posiadający rzesze klonów Angel Thierry’ego Muglera, choć zapachy z tą nutą produkowane były już w latach 70. To jednak Angel stał się wyznacznikiem popularności perfum z gatunku gourmand, w których aromat karmelu jest często łączony również z innymi smakołykami: czekoladą, watą cukrową czy kawą.
Kwiaty lilii należą do najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Są niezwykle różnorodne kolorystycznie, duże i dekoracyjne, jednobarwne lub wielokolorowe. Występują niemal we wszystkich barwach poza niebieską. Poza wyglądem, upajają również swoim aromatem, który jest chętnie wykorzystywany przy tworzeniu perfum.
Pomelo, czyli pomarańcza olbrzymia nazywana także szadokiem, to nie tylko owoc określany jako „babcia grejpfruta”, ale również esencja zapachowa, którą często wykorzystuje się w perfumach o wyraźnie cytrusowym charakterze. Doskonale sprawdza się w kompozycjach tworzonych z myślą o letnim i wiosennym orzeźwieniu, przynosząc upragniony chłód.
Aromat pigwy kojarzy nam się najczęściej z konfiturami, które chętnie dodaje się do herbaty. Jednak owoce pigwy o kwaskowatym, przyjemnym zapachu wykorzystywane są także w perfumach. Perfumy o zapachu pigwy to najczęściej owocowo-kwiatowe kompozycje kobiece, które sprawdzają się na pierwsze jesienne dni, choć można natknąć się na tę nutę zapachową także w wodach toaletowych dla mężczyzn.
Sosnowe perfumy to często kompozycje dla panów, którzy cenią sobie rześkość wnoszoną przez nutę zapachową sosny. Perfumy z sosną przywodzą na myśl wędrówki leśnymi ścieżkami, skłaniając ku kontemplacji przyrody. Sosna w perfumach ma charakterystyczny, nieco surowy i orzeźwiający aromat, który stymuluje, poprawia nastrój, odpręża oraz oczyszcza umysł.
Perfumy od wieków uznawane są za jedne z najmocniejszych afrodyzjaków. Zmysł węchu jest u ludzi dość dobrze rozwinięty i potrafi budzić przyjemne skojarzenia z poszczególnymi nutami zapachowych lub wręcz odrzucać inne. Jakie są najładniejsze perfumy damskie według mężczyzn? Które uznawane za najbardziej uwodzicielskie perfumy damskie i które skutecznie sprawdzą się na najważniejszej randce?
Upojny, intensywny zapach hiacynta w perfumach jest wyjątkowo ceniony wśród wielbicieli oryginalnych kompozycji o wyrazistym i wyczuwalnym z daleka aromacie. Kwitnący wiosną kwiat hiacyntu uwalnia swoją woń stopniowo, wraz z rozwijaniem się kolejnych małych kwiatków skupionych wokół jego łodygi. Hiacynt w perfumach pojawia się w zestawieniu z innymi kwiatowymi esencjami, tworząc nieodpartą, uwodzicielską woń.
Hibiskus, nazywany także ketmią lub różą chińską, jest przede wszystkim rośliną leczniczą, stosowaną popularnie jako napar do picia, stanowiący alternatywę dla herbaty. Z okazałych kwiatów hibiskusa w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym bądź fioletowym pozyskiwane są także esencje zapachowe wykorzystywane w perfumach. Perfumy z nutą hibiskusa to egzotyczne kompozycje, najczęściej damskie, choć trafiają się wśród nich również zapachy męskie.
Aldehydy (alcohol dehydrogenatus) to związki syntetyczne, które zaczęto wykorzystywać w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym na początku XX wieku, choć sam termin opracował Justus von Liebig już w 1835 roku. Są cząsteczkami organicznymi złożonymi z grupy karbonylowej, czyli wodór, węgiel i tlen. Do najsłynniejszych zapachów aldehydowych należy kompozycja Chanel No. 5, a rodzina tego typu perfum zyskała największą popularność w latach 50. i 60. XX wieku.
Charakterystyczny, słodki, choć jednocześnie lekko palący smak lukrecji jednych przyciąga, innych zniechęca. Lukrecja to roślina z rodziny bobowatych uprawiana w południowej Europie i Azji, z której wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń, stosowany w przemyśle spożywczym, głównie do produkcji słodyczy. Korzeń lukrecji znajduje również zastosowanie w kosmetyce, m.in. jako jedna z nut zapachowych perfum.