Olejki eteryczne to składniki dodawane do perfum, które decydują o ich zapachu, ale też trwałości. Najczęściej pozyskiwane są one z roślin, choć zdarzają się także olejki eteryczne do perfum pochodzenia zwierzęcego lub syntetyczne. Jakie są najcenniejsze olejki eteryczne i w jaki sposób łączą je ze sobą twórcy perfum, aby uzyskać zapachy podbijające cały świat?
Kłącza imbiru kojarzą nam się najczęściej z okresem jesienno-zimowym, kiedy ich aromatyczne i rozgrzewające właściwości doskonale sprawdzają się w przygotowywanych napojach. Imbir to wieloletnia roślina, prawdopodobnie wywodząca się z Chin. Kwiaty imbiru mają kolor zielono-fioletowy, zebrane w kłosowe kwiatostany. Jednak najistotniejszymi częściami imbiru są jego kłącza, wykorzystywane nie tylko do napojów, ale również w produktach perfumeryjnych.
Brzoza jest drzewem o silnych powiązaniach z mitologią i tradycją, ze względu na pojawianie się jej liści wcześniej niż u innych drzew. Z tego też względu stała się ona symbolem płodności i wiecznego odnowienia. Olejek brzozowy o łagodnym, balsamicznym aromacie wykorzystywany jest w wodach toaletowych, często męskich, choć zdarzają się również perfumy damskie z tą nutą zapachową.
Szałwia to roślina, która kojarzy się nam najczęściej ze stosowaniem w przypadku problemów z infekcjami górnych dróg oddechowych czy zębami. Różne gatunki szałwii, to zielone krzewy i półkrzewy o dużych, efektownych, grzbiecistych kwiatostanach, przypominających nieco hiacynty, w odcieniu niebieskim, fioletowym, ceglastoczerwonym, różowym i białym. Szczególnie aromatyczna szałwia muszkatołowa jest stosowana najczęściej w perfumiarstwie, dając kompozycje o przyjemnym, zielonkawym, lekko kamforowym akcencie.
Perfumy o zapachu kwiatu lotosu to kompozycje zdecydowanie wyróżniające się aromatem tej egzotycznej rośliny. Co oznacza kwiat lotosu? W kulturach Wschodu to symbol czystości, piękna i boskości. Jest on przede wszystkim rośliną istotną dla kultury Indii, w których ma ważne znaczenie w naczelnych religiach tego kraju, jak hinduizm i buddyzm. Tatuaż z lotosem to jeden z najchętniej wybieranych motywów przez osoby poszukujące harmonii i równowagi duchowej w swoim życiu.
FIFI Awards przyznawane przez The Fragrance Foundation porównywane są często do Oscarów świata perfumeryjnego. Budzą ogromne zainteresowanie branży i wielbicieli niezwykłych zapachów. Przybliżamy historię FIFI Awards oraz kompozycje, które zostały uhonorowane tymi wyróżnieniami w 2020 roku.
Soczysty i orzeźwiający – arbuz w perfumach natychmiast przenosi nas w beztroskie, wakacyjne dni, kiedy jedyne, na co mamy ochotę, to właśnie słodkie, dobrze schłodzone kawałki tych pysznych i niskokalorycznych owoców. Lekki i owocowy zapach arbuza w perfumach najczęściej łączy się z również soczystymi esencjami ogórka, melona, kaktusa, nutami zielonymi lub ziołowymi.
Co kupić dziewczynie na urodziny? Znalezienie idealnego prezentu potrafi przysporzyć sporo trudności. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są perfumy na prezent dla dziewczyny. Wiele z młodych kobiet lubi kolekcjonować więcej niż jeden zapach, a modne perfumy zawsze znajdą u nich sporo uznania. Ładne opakowanie czy oryginalny flakonik będą efektownie prezentować się na półce, budząc ciepłe uczucia u obdarowanej nimi kobiety w każdym wieku.
Zapach rumianku w perfumach to jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów aromatycznych. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kojarzy się nam z bezpieczeństwem i opieką. Dość rzadko używany w popularnych kompozycjach zapachowych, rumianek jest tym bardziej ceniony przez wielbicieli perfum oryginalnych, niszowych, chwilami wręcz odrzucanych przez większość użytkowników. Rumiankowe perfumy potrafią jednak uwodzić i są warte poznania.
Czy perfumy na prezent dla chłopaka to dobry pomysł? Oczywiście, pod warunkiem, że znamy jego upodobania co do nut zapachowych, które wykorzystywane są w męskich kompozycjach. Perfumy dla chłopaka to idealna propozycja miłego i zazwyczaj trafionego upominku na okazję urodzin czy innej sytuacji świątecznej. Rynek perfumeryjny oferuje obecnie tak szeroki wybór męskich zapachów, że większy problem możemy mieć z ich nadmierną ilością.