Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

12 najlepszych olejków eterycznych

2021-06-30
12 najlepszych olejków eterycznych

Olejki eteryczne to składniki dodawane do perfum, które decydują o ich zapachu, ale też trwałości. Najczęściej pozyskiwane są one z roślin, choć zdarzają się także olejki eteryczne do perfum pochodzenia zwierzęcego lub syntetyczne. Jakie są najcenniejsze olejki eteryczne i w jaki sposób łączą je ze sobą twórcy perfum, aby uzyskać zapachy podbijające cały świat?

Do najczęściej wykorzystywanych naturalnych olejków eterycznych w perfumach należą te pozyskiwane z roślin, które odznaczają się jednak ulotnością, dlatego stosuje się je jako nuty otwarcia – intensywne, ale szybko przemijające oraz nuty serca. Nuty perfum bazowe to z kolei najczęściej intensywniejsze i trwałe olejki pochodzenia zwierzęcego, które we współczesnych czasach zastępują najczęściej syntetyki, a także aromaty balsamowe oraz żywice. Wzmacniają one zapach olejków roślinnych i przeciwdziałają ich szybkiemu wietrzeniu.

Olejki eteryczne – zastosowanie

Olejek eteryczny to nie tylko składnik perfum, ale również środek używany w aromaterapii. Niektóre z zapachów to naturalne afrodyzjaki, rozbudzające zmysłowość i pożądanie, jak ambra czy piżmo. Olejki pozyskiwane z roślin stosowane są z powodzeniem jako naturalne środki przeciwdziałające zmęczeniu – jak lawenda i wetiwer, poprawiające nastrój – mięta, czy przynoszące orzeźwienie, jak olejki trawy cytrynowej i wszelkich cytrusów. Znajomość właściwości poszczególnych zapachów pozwala ich używać więc w domu i przy pracy, kiedy rozpylimy je w powietrzu za pomocą dyfuzora lub kominka do aromaterapii lub po prostu będziemy wąchać otwartą buteleczkę z olejkiem eterycznym. Łączenie olejków eterycznych ze sobą pozwoli nam nawet na wykreowanie własnych perfum naturalnych czy innych kosmetyków. Tworzenie perfum z olejków eterycznych opisywaliśmy w innym naszym artykule: Jak zrobić własne perfumy. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Ich wysokie stężenie może bowiem ją podrażnić. Rozróżniajmy także olejki zapachowe od eterycznych – czym są jedne i drugie, opisywaliśmy w artykule Jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi.

Najpopularniejsze olejki eteryczne w perfumach

Wśród najpopularniejszych i stosowanych od wieków olejków eterycznych w perfumach z pewnością należy wymienić:

1.Olejek z bergamotki

Pozyskiwany ze skórki niejadalnej pomarańczy rosnącej m.in. w Kalabrii, ale też na Kaukazie i w innych krajach Morza Śródziemnego, olejek z bergamotki odznacza się lekkością i orzeźwia, dlatego to składnik perfum najczęściej stosowany w nutach głowy. Do perfum z dodatkiem bergamotki należą m.in. Chanel No 5 czy Giorgio Armani Si Eau.

2. Olejek cedrowy

Pozyskiwany z drzewa cedrowego olejek eteryczny o lekko balsamicznym aromacie, który wykorzystuje się najczęściej w bazie lub sercu perfum. Cedr pojawia się przede wszystkim w kompozycjach zapachowych męskich, choć można spotkać go również jako składnik perfum dla kobiet, m.in. w Yves Saint Laurent Black Opium czy Libre tej samej marki, kompozycja będąca jej ostatnim hitem sprzedażowym.

3. Olejek z drzewa sandałowego

Słodkie, żywiczno-balsamowe nuty w perfumach to olejek z drzewa sandałowego, pozyskiwany z drzew rosnących w Indiach. Używany jako wzmocnienie pozostałych nut zapachowych perfum, najczęściej w ich bazie, olejek z drzewa sandałowego od lat uznawany jest za jeden z najsilniejszych, naturalnych afrodyzjaków. Można spotkać go zarówno w zapachach męskich, jak Chanel Egoiste czy Christian Dior Homme Intense Eau de Parfum, jak i damskich, np. Guerlain Samsara Eau de Parfum czy Chloe Eau de Parfum.

4. Olejek z irysa

Jednym z najcenniejszych i wymagających dużo czasu olejków eterycznych jest składnik pozyskiwany z kłączy irysa. Absolut irysa rosnącego w Toskanii odznacza się subtelną, elegancką i delikatną, lekko kremowo oraz pudrową nutą, choć ten składnik perfum może być również ziemisty i wilgotny. Do najbardziej znanych perfum damskich z irysem należą m.in. Lancome La Vie Est Belle czy Guerlain Mon Guerlain.

5. Olejek z gardenii

Bardzo silny i słodki aromat olejku z gardenii to kolejny ceniony i często używany w perfumach składnik. Pozyskuje się go metodą enfleurage lub maceracji w przypadku gardenii tahitańskiej. Do popularnych perfum z gardenią należą m.in. Tom Ford Black Orchid czy Kenzo Jungle – olejek ten pojawia się bowiem przede wszystkim w uwodzicielskich kompozycjach kobiecych.

6. Olejek kadzidłowy

Uwielbiany przez jednych, nienawidzony przez drugich – olejek kadzidłowy pozyskuje się z aromatycznych żywic pochodzących z niektórych gatunków kadzidłowca, niskiego drzewa rosnącego przede wszystkim na Półwyspie Arabskim i w Etiopii. Olejek kadzidłowy wyczuwalny jest między innymi w jednej z najsłynniejszych kompozycji Guerlain – Shalimar czy Donna Karan Black Cashmere.

7. Olejek z mchu dębowego

Mech dębowy, z którego pozyskuje się olejek eteryczny do perfum rośnie m.in. w Maroko oraz Francji, choć do najbardziej cenionych odmian należy ten z Półwyspu Bałkańskiego, zbierany zimą i wczesną wiosną z rosnących na wybrzeżu drzew. Aromat mchu dębowego stanowiący najczęściej bazę tzw. zapachów szyprowych można spotkać w perfumach Christian Dior Dune dla kobiet czy Gucci Pour Homme uznawane przez wiele osób za ideał męskiego zapachu.

8. Olejek z mirry

Żywica z krzewów rosnących w Jemenie, Somalii i Etiopii służy do tworzenia olejku eterycznego o balsamicznym charakterze, nieco przypominającym zapach leśnego runa. Olejek z mirry używany jest często w męskich kompozycjach, jak Hugo Boss BottledOud Aromatic czy Gucci Pour Homme II.

9. Olejek z paczuli

Rosnący z Chinach, Indonezji i na Filipinach krzew paczuli pozwala na pozyskanie z jej łodyg i liści naturalnego olejku eterycznego o charakterystycznym, kojarzonym z czasami hippisów aromacie. Intensywny, lekko ziemisty aromat olejku z paczuli ma właściwości łagodzące stany depresyjne i lękowe, a ponadto jest silnym naturalnym afrodyzjakiem. Do popularnych perfum z tym składnikiem należą np. Lancome La Vie Est Belle dla kobiet czy Tom Ford Noir – uznawany za jeden z najbardziej dekadenckich męskich zapachów.

10. Olejek różany

Do najbardziej cenionych w perfumiarstwie i najdroższych olejków pozyskiwanych z róży należą te zbierane z pól Grasse w południowej Francji. Ze względu na swoją wysoką cenę aromat róży z Grasse pojawia się więc w niezwykle ekskluzywnych perfumach, jak Chanel No. 5. Inna odmiana róży występująca w perfumach to róża damasceńska, nazywana również bułgarską, uprawiana w Indiach, Maroku, Egipcie, Turcji oraz Bułgarii. Spotkamy ją w kompozycji Guerlain Mon Guerlain Bloom of Rose lub Trussardi The Black Rose.

11. Olejek waniliowy

Perfumy z nutą zapachową wanilii królują w ostatnich latach na rynku, ze względu na popularność tzw. słodkich kompozycji, odpowiednich w każdym wieku i na każdą okazję. Wobec kuszących słodyczą nut olejku waniliowego trudno przejść obojętnie, nic dziwnego więc, że pojawiają się one w takich hitach rynku perfumeryjnego, jak Giorgio Armani Si czy Carolina Herrera Good Girl.

12. Olejek z wetiweru

Olejek wetiwerowy pozyskiwany jest z korzeni trawy rosnącej w Anglii, Brazylii, na Haiti, w Chinach i Indonezji. Korzenny, charakterystyczny, żywiczno-pudrowy zapach wetiweru jest najczęściej wykorzystywany w męskich kompozycjach, jak Guerlain Vetiver, Hermes Terre d’Hermes, ale też w perfumach damskich, np. Chanel Coco Mademoiselle.

We współczesnej sztuce tworzenia perfum coraz częściej wykorzystywane są tańsze, syntetyczne zamienniki naturalnych esencji zapachowych. Dlatego perfumy z olejków eterycznych pozyskiwanych naturalnie są szczególnie cenione wśród znawców pięknych zapachów i używane najczęściej w tzw. perfumach niszowych, droższych, ale też odznaczających się niezwykłą oryginalnością. Warto poznać swoje ulubione naturalne olejki eteryczne i kierować się nimi przy wyborze kolejnych zapachów w perfumerii. Jeśli natomiast szukacie jeszcze więcej informacji o olejkach zapachowych, ich właściwościach i sposobach pozyskiwania, zapraszamy do przeczytania innego artykułu o nich na naszym blogu: Olejki zapachowe: czym są i jak powstają?

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel